LA LIGA

Χατ τρικ σε πέντε λεπτά ο Γκαμεϊρό

Ο Κεβίν Γκαμεϊρό σημείωσε το δεύτερο πιο γρήγορο χατ τρικ στην ιστορία της Primera Division και η Ατλέτικο Μαδρίτης έφυγε με εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Σπόρτινγκ Χιχόν.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης αντιμετώπισε μεγάλες δυσκολίες απέναντι στην Σπόρτινγκ Χιχόν, μέχρι να αναλάβει δράση ο Κεβίν Γκαμεϊρό και με τρία γκολ σε πέντε λεπτά να δώσει τη νίκη 4-1 στην ομάδα του για την 23η αγωνιστική της Primera Division.

Ο Γάλλος επιθετικός πέρασε στον αγώνα στο τελευταίο ημίωρο και στο 80' έκανε την αρχή κι ενώ το σκορ ήταν ήδη 1-1 από τα γκολ των Σέρχιο Άλβαρεθ και Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο. Με τρία γκολ μέσα σε 4 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα από το 80' μέχρι το 85', σημείωσε το πιο δεύτερο γρήγορο χατ τρικ στην ιστορία του πρωταθλήματος, πίσω μόνο από εκείνο του Μπεμπέτο κόντρα στην Αλμπαθέτε από το 1995. Το αφιέρωσε, μάλιστα, στη γιαγιά του που πέθανε αυτήν την εβδομάδα.

ΧΙΧΟΝ: Κουέγιαρ, Καστεγιάνο, Μερέ, Αμορεμπιέτα, Κανέγια, Περέιρα, Άλβαρεθ, Βέσγα, Γκόμεθ (84' Τσοπ), Μπούργκι (84' Ροντρίγκεθ), Τραορέ (76' Κάστρο)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Μογιά, Βερσάλικο, Σάβιτς, Ερναντέζ, Φιλίπε Λουίς, Κορέα (62' Σαούλ), Γκάμπι, Κόκε, Φερέιρα Καράσκο (68' Πάρτεϊ), Γκριεζμάν, Τόρες (62' Γκαμεϊρό)

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γρανάδα - Μπέτις 4-1 (18' Καρσελά, 28', 64' Ράμος, 33' Περέιρα / 75' Πετρός)

Σάββατο

Χιχόν - Ατλέτικο 1-4 (49' Άλβαρεθ / 46' Φερέιρα Καράσκο, 80', 81', 85' Γκαμεϊρό)

** δύο ματς λιγότερα η Ρεάλ

***οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

****ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

*****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

******στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)