LA LIGA

"Βύθισε" τη Χιχόν η Μάλαγα

Το εκπληκτικό γκολ του Χουάνπι αρκούσε για τη Μάλαγα, προκειμένου να νικήσει με 1-0 τη Χιχόν και να την αφήσει εντός ζώνης υποβιβασμού. (VIDEO)

Η Μάλαγα νίκησε μετά από ένα μήνα, θυμήθηκε την έδρα της, κι επικράτησε με 1-0 της Χιχόν, η οποία μετά κι από αυτή την ήττα, βλέπει το μέλλον της όλο και πιο δυσοίωνο.

Μπορεί ο Οτσόα να σταμάτησε την προσπάθεια του Σανάμπρια στο πρώτο λεπτό, ωστόσο η Μάλαγα ανέκτησε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο στη συνέχεια κι απείλησε με τους Φορνάλς και Σάρλες.

Και παραβίασε την εστία του Κουεγιάρ στο 25ο λεπτό με το εκπληκτικό γκολ του Χουάνπι, με εξαιρετικό πλασέ, μετά από εξαιρετική κίνηση. Αυτό το γκολ, έμελλε να διαμορφώσει και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μάλαγα νίκησε μετά από ένα μήνα και κάτι - τελευταία ήταν στις 5 Φλεβάρη εντός έδρας με τη Χετάφε - κι άφησε πίσω της τα πέντε ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Η κατηφόρα δεν έχει τέλος για τη Χιχόν, η οποία μετρά τέσσερις διαδοχικές ήττες κι οκτώ διαδοχικά ματς χωρίς νίκη.

Οι "μποκερόνες" της Μάλαγα κρυφοκοιτάζουν προς τις ευρωπαϊκές θέσεις αν και με τη μέχρι τώρα ασταθή πορεία τους, μόνο εύκολο δε φαντάζει αυτό.

ΜΑΛΑΓΑ: Οτσόα, Ροσάλες, Αλμπεντόσα, Ουέλιγκτον, Μιγκέλ Τόρες, Χουάνπι (86' Άτσου), Ρέθιο, Φορνάλς, Τσόρι (72' Ντούντα), Ούτσε (65' Χουάν Κάρλος), Σάρλες

ΧΙΧΟΝ: Κουεγιάρ, Λόρα, Λουίς Ερνάντεθ, Μερέ, Ίσμα Λόπεθ, Σέρχιο Άλβαρεθ, Μασκαρέλ, Καρμόνα (71' Πάμπλο Πέρεθ), Εντί (46' Κάρλος Κάστρο), Χόνι, Σανάμπρια (63' Χαλίλοβιτς)

20. Λεβάντε 21

*στο Champions League οι 4 πρώτοι (προκριματικά ο 4ος)

**στο Europa League ο 5ος και ο 6ος (και ένας από Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς και μετά η διαφορά τερμάτων