LA LIGA

Βαλένθια - Βαγιαδολίδ 2-1: Αγγίζουν Ευρώπη οι νυχτερίδες

Valencia's Carlos Soler, Gabriel Paulista, and Ferran Torres, from left, celebrate after the group H Champions League soccer match between Ajax and Valencia at the Johan Cruyff ArenA in Amsterdam, Netherlands, Tuesday, Dec. 10, 2019. (AP Photo/Peter Dejong) AP

Η Βαλένθια νίκησε 2-1 τη Βαγιαδολίδ με το γκολ του Λι Κανγκίν στο 89ο λεπτό και βρίσκεται μια ανάσα από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. (VIDEO)

Μια ανάσα από τις θέσεις που δίνουν το εισιτήριο για το Europa League βρίσκεται η Βαλένθια. Οι νυχτερίδες υποδέχθηκαν στο Μεστάγια τη σκληροτράχηλη Βαγιαδολίδ και τη νίκησαν 2-1 στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 35ης αγωνιστικής της ισπανικής Liga.

Η Βαλένθια άνοιξε το σκορ στο 30ό λεπτό με τον Μάξι Γκόμες μετά από ασίστ του Γκαμεϊρό με παράλληλο γύρισμα. Η ομάδα από την Καστίλλη και Λεόν, ωστόσο, ισοφάρισε με τον Βίκτορ Γκαρθία με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου.

Στο ντεμπούτο του κατάφερε να ελιχθεί στις συμπληγάδες της άμυνας των γηπεδούχων και να νικήσει τον Ντομένεκ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Βόρο πέρασε στο 64ο λεπτό τον Λι Κανγκίν κι ο 19χρονος Νοτιοκορεάτης τον δικαίωσε. Με πανέμορφο γκολ στο 89ο λεπτό χάρισε τη νίκη στις καθυστερήσεις.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βόρο): Ντομένεκ, Φλορέντσι (76' Βας), Γκαμπριέλ, Ντιακαμπί, Γκερέρο (83' Τσέρισεβ), Σολέρ (64' Λι Κανγκίν), Παρέχο (64' Κοκλέν), Κοντογκμπιά, Γκέδες, Γκόμες, Γκαμεϊρό (64' Μάνου Βαγέχο).

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ (Σέρχιο): Μασίπ, Αντονίτο, Κίκο, Χοακίν Φερνάντεθ, Νάτσο, Φέντε (46' Αλκαράθ), Κίκε (84' Χαβιέρ Σάντσεθ), Ρούμπιο, Βίκτορ Γκαρθία (59' Σάντρο Ραμίρεθ), Μπεν Αρφά (59' Ερβίας), Ουνάλ (59' Σέρτζι Γκουαρδιόλα).