LA LIGA

Με γκολάρα του Τόρες κι ανατροπή η Ατλέτικο, 3-2 τη Θέλτα

Η Ατλέτικο Μαδρίτης βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά τελικά χάρη στα γκολ των Γιανίκ Φερέιρα-Καράσκο και Αντουάν Γκριεζμάν, επικράτησε με 3-2 της Θέλτα για την 22η αγωνιστική της La Liga. Ο Φερνάντο Τόρες ισοφάρισε σε 1-1 με φανταστικό γυριστό.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης βρέθηκε με την πλάτη στο τοίχο, αφού η Θέλτα προηγήθηκε με 1-0 και 2-1, αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 χάρη στα γκολ των Γιανίκ Φερέιρα-Καράσκο και Αντουάν Γκριεζμάν στο 86' και στο 88'.

Ο Γκουστάβο Καμπράλ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 6ο λεπτό, όμως πέντε λεπτά αργότερα, ο Φερνάντο Τόρες με τρομερό γυριστό έφερε το ματς στα ίσα. Ο Ισπανός επιθετικός είχε την ευκαιρία να βάλει σε θέση οδηγού τους Μαδριλένους στο 30ό λεπτό, αλλά αστόχησε απ' την "άσπρη βούλα". Στο 78', ο Γιον Γκουιντέτι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, προτού αναλάβουν δράση οι Φερέιρα-Καράσκο και Γκριεζμάν.

Έτσι, οι "ροχιμπλάνκος" παρέμειναν σε θέση Champions League, αφού είναι τέταρτοι, ένα βαθμό μπροστά απ' τη Ρεάλ Σοθιεδάδ και 4 βαθμούς πίσω απ' την 3η Σεβίλλη.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Μογιά, Χουάνφραν (46' Βρσάλκο), Σάβιτς, Λούκας Ερνάντεθ, Φιλίπε Λουίς, Γκάμπι, Σαούλ (73' Κορέα), Καράσκο, Κόκε, Γκριεζμάν, Τόρες (76' Γκαμεϊρό).

ΘΕΛΤΑ: Σέρχιο Ρίκο, Ούγκο Μάγιο, Καμπράλ, Ρονκάγλια, Χόνι Κάστρο, Ραντόγια, Πάμπλο Ερνάντες, Χοθαμπέντ (64' Βας), Ιάγο Άσπας (85' Ντίας), Σίστο (70' Μπονγκοντά), Γκουιντέτι.

*Χαμένο πέναλτι ο Φερνάντο Τόρες στο 30'

Δείτε εδώ αναλυτικά τι συνέβη στα υπόλοιπα τρία παιχνίδια της ημέρας.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Εσπανιόλ - Σοθιεδάδ 1-2 (35' Πέρες / 26' Βέλα, 61' Ιγιαραμέντι)

Σάββατο

Μπέτις - Βαλένθια 0-0

Αλαβές - Μπαρτσελόνα 0-6 (37' και 67' Λουίς Σουάρες, 40' Νεϊμάρ, 59' Μέσι, 63' αυτ. Αλέξις, 65' Ράκιτιτς)

Μπιλμπάο - Ντεπορτίβο 2-1 (71' Μουνιαΐν, 89' Αντούριθ / 42' Τσολάκ)

Οσασούνα - Ρεάλ 1-3 (33' Σέρχιο Λεόν / 24' Κρ. Ρονάλντο, 62' Ίσκο, 93' Λούκας Βάθκεθ)

Κυριακή

Βιγιαρεάλ - Μάλαγα 1-1 (62' πέν. Μπρούνο / 14' Σάρλες)

Λεγκανές - Χιχόν 0-2 (66' Κανέγια, 83' Μπουρχούι)

Λας Πάλμας - Σεβίλλη 0-1 (80' Κορέα)

Ατλέτικο - Θέλτα 3-2 (11' Τόρες, 86' Φερέιρα-Καράσκο, 88' Γκριεζμάν / 6' Καμπράλ, 78' Γκουιντέτι)

** δύο ματς λιγότερα η Ρεάλ

***οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

****ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

*****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

******στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)