LA LIGA

Στο Champions League η Βαλένθια

Valencia's Mouctar Diakhaby, third from right, celebrates with teammates after scoring the opening goal during the Europa League semifinal first leg soccer match between Arsenal and Valencia at the Emirates stadium in London, Thursday, May 2, 2019. (AP Photo/Kirsty Wigglesworth) AP

Η Βαλένθια νίκησε 2-0 τη Βαγιαδολίδ στο "Χοσέ Θορίγια", τερμάτισε στην τέταρτη θέση και θα είναι στους ομίλους Champions League και της επόμενης σεζόν. Στο Europa League οι Χετάφε, Σεβίλλη και Εσπανιόλ, εκτός Ευρώπης η Μπιλμπάο.

Έκανε το χρέος της και θα βρίσκεται ξανά στους ομίλους του Champions League. Η Βαλένθια φιλοξενήθηκε στο "Χοσέ Θορίγια" από τη Βαγιαδολίδ κι έφυγε με τη νίκη (0-2) και το εισιτήριο για τους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης (Champions League) για την επόμενη σεζόν.

Οι νυχτερίδες άνοιξαν το σκορ με τον Σολέρ στο 36ο λεπτό, ενώ ο Ροντρίγκο στο 52ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα επικράτησης στο πλαίσιο της τελευταίας (38ης) αγωνιστικής της La Liga.

H Χετάφε κυνήγησε όσο μπορούσε το "σεντόνι", βρέθηκε κοντά (συγκέντρωσε τους περισσότερους βαθμούς της ιστορίας της), αλλά δεν τα κατάφερε. Υποδέχθηκε στο "Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ" τη Βιγιαρεάλ, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 και θα βρίσκεται στους ομίλους του Europa League.

Η ομάδα του προαστίου της Μαδρίτης άνοιξε το σκορ με τον Πορτίγιο στο 13ο λεπτό. Ο Ιμπόρα ισοφάρισε για το κίτρινο υποβρύχιο στο 44', ενώ ο Μακσίμοβιτς στο 76' έκανε το 2-1 για τους "αθουλόνες". Ο Μορένο ισοφάρισε στο 87ο λεπτό στο τελικό 2-2.

Μαζί της και η Σεβίλλη, η οποία νίκησε με τα γκολ των Μπεν Γεντέ και Ελ Χανταντί 2-0 στο "Σάντσεθ Πιθχουάν" την Μπιλμπάο, η οποία έμεινε χωρίς ευρωπαϊκό εισιτήριο!

Το εισιτήριο για το δεύτερο προκριματικό το πήρε η Εσπανιόλ, η οποία νίκησε 2-0 τη Σοθιεδάδ, υπερτερεί στην ισοβαθμία της Αθλέτικ και ξαναβγαίνει Ευρώπη για πρώτη φορά μετά το 2006!