LA LIGA

Σεβίλλη - Βαγιαδολίδ 1-1: Ο Οκάμπος έσωσε τους γηπεδούχους

Sevilla's Lucas Ocampos celebrates after scoring against Betis during their Spanish La Liga soccer match in Seville, Spain, Thursday, June 11, 2020. With virtual crowds, daily matches and lots of testing for the coronavirus, soccer is coming back to Spain. The Spanish league resumes this week more than three months after it was suspended because of the pandemic, becoming the second top league to restart in Europe. The Bundesliga was first. The Premier League and the Italian league should be next in the coming weeks. (AP Photo) AP

Ο Λούκας Οκάμπος, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 83ο λεπτό, αποσόβησε την ήττα για τη Σεβίλλη απέναντι στη Βαγιαδολίδ, ισοφαρίζοντας σε 1-1, αλλά παρ' όλα αυτά η Ατλέτικο έχει την ευκαιρία να αποκτήσει ξεκάθαρο προβάδισμα για την τρίτη θέση. (VIDEO)

Η Σεβίλλη έχασε μεγάλη ευκαιρία να ασκήσει ακόμη μεγαλύτερη πίεση στην Ατλέτικο στη μάχη για την τρίτη θέση της La Liga. Η ομάδα του Τζουλέν Λοπετέγκι αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Βαγιαδολίδ στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της La Liga, με τον Λούκας Οκάμπος να σώζει το βαθμό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 83ο λεπτό.

Οι Σεβιγιάνοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, είχαν δοκάρι με τον Οκάμπος στο 20ό λεπτό και μία χαμένη ευκαιρία λίγα λεπτά νωρίτερα, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με όμορφη κεφαλιά του Κίκο.

Στο 55ο λεπτό, ο Μουνίρ Ελ Χαντανί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά, ύστερα από εξαιρετική σέντρα του Χεσούς Νάβας, αλλά ύστερα από χρήση του VAR, ακυρώθηκε το γκολ για οφσάιντ. Εν τέλει, η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς, καθώς στο 82' o Xάβι Σάντσεθ βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε, όπως προείπαμε, ο Λούκας Οκάμπος που ισοφάρισε σε 1-1 και έδωσε -έστω- τον βαθμό στην ομάδα του. Πλέον, σε περίπτωση νίκης επί της Αλαβές, η Ατλέτικο θα έχει την ευκαιρία να ξεφύγει τέσσερις βαθμούς από τη Σεβίλλη και να αποκτήσει ξεκάθαρο προβάδισμα για την τρίτη θέση.