LA LIGA

Ρεάλ - Σεβίλλη 2-0: Νίκησε και ανέβηκε μόνη τρίτη η "Βασίλισσα"

Real Madrid's Luka Modric, right, is tackled by Sevilla's Sergio Escudero during La Liga soccer match between Real Madrid and Sevilla at the Bernabeu stadium in Madrid, Spain, Saturday, Jan. 19, 2019. (AP Photo/Andrea Comas) AP

Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε 2-0 τη Σεβίλλη και ανέβηκε στην τρίτη θέση της Primera Division, αφήνοντας στην τέταρτη και στο -3 την ομάδα της Ανδαλουσίας. Καζεμίρο (78') και Μόντριτς (92') τα γκολ. (VIDEOS)

Πριν από τον αγώνα στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου", Ρεάλ και Σεβίλλη ισοβαθμούσαν με 33 πόντους ύστερα από 19 αγωνιστικές. Για την 20ή "στροφή" της Primera Division η "Βασίλισσα" επικράτησε 2-0 στη Μαδρίτη, έστω και αν δυσκολεύτηκε να βρει τρόπο να σκοράρει.

Η ομάδα του Σαντιάγκο Σολάρι πίεσε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά άνοιξε το σκορ στο 78' με καταπληκτικό μακρινό σουτ του Καζεμίρο. Ο γκολκίπερ της Σεβίλλης Βάτσλικ εκτινάχθηκε, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει την εστία του απαραβίαστη.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λούκα Μόντριτς, ο οποίος αφού έκλεψε τη μπάλα από τον Καρίσο, βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ των Ανδαλουσιάνων και σκόραρε.

Σε 20 παιχνίδια οι Μερένγκες μετρούν πλέον 11 νίκες, 3 ισοπαλίες και 6 ήττες, ενώ η Σεβίλλη έχει 9 νίκες, 6 ισοπαλίες και 5 ήττες.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Ρεγκιλόν, Μόντριτς, Καζεμίρο, Θεμπάγιος (88' Βαλβέρδε), Βινίσιους, Λούκας Βάθκεθ (77' Καζεμίρο), Μπενζεμά.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Εσκουδέρο (86' Χιλ), Κέρ, Καρίσο, Σέρχι Γκόμεθ, Μπανέγα, Φραν Βάσκες, Χεσούς Νάβας, Σαράμπια, Μπεν Γεντέρ (71' Πρόμες), Αντρέ Σίλβα (75' Ελ Χανταντί).