LA LIGA

Ρεάλ - Μπέτις 0-2: Αντίο με ήττα και αρνητικό ρεκόρ 17ετίας

Betis player Lo Celso, left, duels for the ball against Real Madrid's Nacho Fernanzez during a Spanish La Liga soccer match at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Spain, Sunday, May 19, 2019. (AP Photo/Bernat Armangue) AP

Η Ρεάλ έκλεισε με εντός έδρας ήττα (0-2) τη χειρότερη σεζόν της στο πρωτάθλημα εδώ και 17 χρόνια, από την Μπέτις η οποία έφυγε με τη νίκη από το "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" χάρη στα γκολ των Λόρεν και Χεσέ Ροντρίγκεθ. (VIDEOS)

Βαθμολογικά το ματς ήταν αδιάφορο. Η Ρεάλ ολοκλήρωσε τη χειρότερη σεζόν των τελευταίων ετών με ήττα. Αλλαγές προπονητών (ο Λοπετέγκι ξεκίνησε, ο Σολάρι τον διαδέχθηκε, ο Ζιντάν ολοκλήρωσε τη σεζόν), σκαμπανεβάσματα, μέτρια απόδοση, ήττες βαριές, αποκλεισμούς.

Το αντίο στη σεζόν ήταν αυτό που άρμοζε σε μία τέτοια σεζόν. Άλλωστε, ήταν η πρώτη μετά τη σεζόν 2001-2002 που δεν κατάφερε να ξεπεράσει το φράγμα των 70 βαθμών στο πρωτάθλημα (έμεινε στους 68), ενώ γνώρισε αποκλεισμούς σε Κύπελλο και Champions League.

Οι μερένγκες υποδέχθηκαν την Μπέτις στη Μαδρίτη για την τελευταία (38η) αγωνιστική της ισπανικής Liga και γνώρισαν την ήττα.

Ο Κέιλορ Νάβας στο τελευταίο του ματς υπερασπιζόμενος την εστία της Ρεάλ - ο Ζιζού του ανακοίνωσε ότι δεν τον υπολογίζει - προχώρησε σε δύο εξαιρετικές επεμβάσεις στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας την εστία του απαραβίαστη.

Δεν τα κατάφερε και στο δεύτερο. Ο Λόρεν στο 61ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την παράλληλη σέντρα του Αντρές Γκουαρδάδο, τελείωσε υποδειγματικά τη φάση κι άνοιξε το σκορ.

Ο Χεσέ Ροντρίγκεθ, πρώην παίκτης της Ρεάλ, ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (0-2) στο 75ο λεπτό.

Ίσως αυτό να ήταν και το τελευταίο ματς του Κίκε Σετιέν στον πάγκο των βερδιμπλάνκος, καθώς πιθανώς θ' αποχωρήσει από την ομάδα της Σεβίλλης.

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο, Μόντριτς, Γιορέντε, Φέντε Βαλβέρδε (69' Ίσκο), Μαριάνο Ντίαθ (Μάρκο Ασένσιο), Βινίσιους Ζούνιορ, Μπενζεμά (77' Λούκας Βάθκεθ).

ΜΠΕΤΙΣ: Πάου Λόπεθ, Γκερέρο, Μαντί, Μπάρτρα, Φεντάλ, Χούνιορ Φίρπο, Ουίλιαμ Καρβάλιο (90+1' Σίντνεϊ), Γκουαρδάδο, Καπτούμ (68' Χεσέ Ροντρίγκεθ), Λο Τσέλσο, Λόρεν (74' Τέγιο).