LA LIGA

Ρεάλ - Έιμπαρ 3-1: Με ένα ημίχρονο στο κυνήγι της Μπαρτσελόνα

Real Madrid's Sergio Ramos celebrates his goal with Real Madrid's Eden Hazard during the Spanish La Liga soccer match between Real Madrid and Eibar at Alfredo di Stefano stadium in Madrid, Spain, Sunday, June 14, 2020. (AP Photo/Bernat Armangue) AP

Η Ρεάλ επικράτησε με 3-1 της Έιμπαρ στο Αλφρέδο Ντι Στέφανο χάρη στο σούπερ πρώτο ημίχρονο - στο 200ό ματς του Ζιντάν στον πάγκο της - και συνεχίζει στο -2 από την πρωτοπόρο, Μπαρτσελόνα. (VIDEOS)

Ήταν το 200ό ματς του Ζινεντίν Ζιντάν στον πάγκο της Ρεάλ. Το πρώτο γκολ του Μαρσέλο στη δεύτερη θητεία του Γάλλου προπονητή. Το πρώτο γκολ του Σέρχιο Ράμος με την μπάλα να κυλά μετά από 20 με διαδοχικές εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι έπειτα από τρία χρόνια. Ένα ματς που δεν διεξήχθη στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, αλλά στο Αλφρέδο Ντι Στέφανο του Βαλδεμπέμπας.

Η ουσία είναι ότι η Ρεάλ με ένα καλό (το πρώτο που πέτυχε όλα τα γκολ της) ημίχρονο νίκησε 3-1 την Έιμπαρ για την 28η αγωνιστική της ισπανικής Liga και συνεχίζει στο κυνήγι του της πρωτοπόρου της βαθμολογίας, Μπαρτσελόνα η οποία το βράδυ πέρασε άνετα το Σάββατο από τη Μαγιόρκα.

Οι μερένγκες δεν άργησαν παρά μόνο τρία λεπτά μετά από την έναρξη του ματς για ν' ανοίξουν το σκορ. Ο Μπενζεμά βγήκε από αριστερά - από κανονική θέση όπως φάνηκε κι από τη γραμμή του οφσάιντ - ταλαιπώρησε την άμυνα των Βάσκων, έδωσε στον Κρόος και ο Γερμανός με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Ντμίτροβιτς ανοίγοντας το σκορ για τους μερένγκες.

Η ομάδα της ισπανικής πρωτεύουσας διεύρυνε το προβάδισμά της σε 2-0 με τον Σέρχιο Ράμος στο 30ό λεπτό. Ο αρχηγός έκλεψε την μπάλα και αφότου αυτή πέρασε από τα πόδια των Καρίμ Μπενζεμά και Εντέν Αζάρ την έστειλε στα δίχτυα.

Ο αρχηγός της Ρεάλ πέτυχε το 67ο γκολ του και έπιασε τον Ρόναλντ Κούμαν (πρώην της Μπαρτσελόνα) στη δεύτερη θέση του πίνακα των αμυντικών με τα περισσότερα γκολ στην πρώτη κατηγορία του ισπανικού πρωταθλήματος (στην πρώτη βρίσκεται ο πρώην αρχηγός της Ρεάλ, Φερνάντο Ιέρο, με 105).

Το 3-0 ήλθε από τον Μαρσέλο. Ο Βραζιλιάνος με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ με το εξωτερικό φάλτσο νίκησε τον Ντμίτροβιτς και επιβεβαίωσε την απόλυτη κυριαρχία της Ρεάλ στο ματς.

Μετά ήλθαν οι αλλαγές από τον Ζινεντίν Ζιντάν και χάλασε κάπως το... μείγμα. Οι Βάσκοι μείωσαν στο σκορ με τον Μπίγας - ύστερα από επαφή μετά από σουτ με το δεξί από τον πρώην εξτρέμ του Αστέρα, Πάμπλο ντε Μπλάσις - το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό.

Η αλήθεια είναι ότι η Έιμπαρ είχε τις ευκαιρίες να μειώσει περισσότερο και να δημιουργήσει μεγαλύτερα προβλήματα στη Ρεάλ, αλλά τόσο ο Πέδρο Λεόν, όσο και ο Σέρτζι Ενρίτς δεν κατάφεραν να τελειώσουν τις φάσεις που είχαν με ελάχιστα δευτερόλεπτα χρονικής απόστασης η μίας από την άλλη.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Σέρχιο Ράμος (61' Έντερ Μιλιτάο), Μαρσέλο, Καζεμίρο, Μόντριτς (84' Βαλβέρδε), Κρόος, Ροντρίγκο (61' Μπέιλ), Μπενζεμά, Αζάρ (61' Βινίσιους).

ΕΪΜΠΑΡ:Ντμίτροβιτς, Ρομπέρ Κορέα, Ολιβέιρα, Αρμπίγια (84' Μπούργος), Ράφα Σοάρες (58' Μπίγας), Κριστόφορο, Σέρχιο Άλβαρεθ, Εξπόσιτο, Ορεγιάνα (57' Πέδρο Λεόν), Ντε Μπλάσις (76' Ινούι), Κίκε Γκαρθία (59' Ενρίτς).