LA LIGA

Πρώτη ήττα για τον Βίκτορ στην Μπέτις

Η Έιμπαρ υπέταξε με 3-1 την Μπέτις του Βίκτορ Σάντσεθ που αγωνίστηκε για 73 λεπτά με παίκτη λιγότερο στο "Ιπουρούα".

Η εβδομάδα προσαρμογής του Βίκτορ Σάντσεθ στην Μπέτις ολοκληρώθηκε και τα δύσκολα άρχισαν με την επίσκεψη της ομάδας στο "Ιπουρούα". Η Έιμπαρ έφτασε στη νίκη με 3-1 για την 13η αγωνιστική της Primera Division και ξαναμπήκε στις θέσεις της Ευρώπης.

Στο 17ο λεπτό σημειώθηκε η φάση του αγώνα, αφού αποβλήθηκε ο Κριστιάνο Πιτσίνι και οι "βερδιμπλάνκος" δεν κατάφεραν να αναπληρώσουν στο κενό. Δύο λεπτά αργότερα ο Πέδρο Λεόν άνοιξε το σκορ με εκτέλεση φάουλ, στο 23' ο Σέρχιο Ενρίτς έκανε το 2-0 και τα πάντα έμοιαζαν αδύνατα για τους Ανδαλουσιάνους. Στο 84' ο Ρουμπέν Κάστρο έφτασε τα 116 γκολ με τη φανέλα της Μπέτις (αρχισκόρερ στην ιστορία της), αλλά στις καθυστερήσεις ο Κίκε διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΕΙΜΠΑΡ: Ριέσγο, Αρμπίγια, Ράμις, Λεζέν, Λούνα, Ρίκο, Γκαρθία, Λεόν, Αντριάν (83' Εσκαλάντε), Ινούι (90+1' Μπεμπέ), Ενρίτς (74' Κίκε)

ΜΠΕΤΙΣ: Αδάν, Πιτσίνι, Πετσέλα, Μαντί (46' Σανάμπρια), Γκονθάλεθ, Μαρτίνεθ, Πετρός (70' Γκουτιέρες), Ντονκ, Θεμπάγιος, Χοακίν (28' Θεχούδο), Κάστρο

* Κόκκινη 17' Πιτσίνι

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Έιμπαρ - Μπέτις 3-1 (19' Λεόν, 23' Ενρίτς, 90+2' Κίκε / 84' Κάστρο)

20. Γρανάδα 5

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)