LA LIGA

Πέντε γκολ η Ρεάλ, δύο ο Ρονάλντο στο πάρτι της Χρυσής Μπάλας

Real Madrid's Achraf, second right, celebrates with his teammate Cristiano Ronaldo after scoring his side's fifth goal against Sevilla during the Spanish La Liga soccer match between Real Madrid and Sevilla at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Saturday, Dec. 9, 2017. (AP Photo/Francisco Seco) AP PHOTO/FRANCISCO SECO

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο παρουσίασε τις πέντε Χρυσές Μπάλες που βρίσκονται στη συλλογή του πλέον και το γιόρτασε με δύο γκολ στην ισοπέδωση της Σεβίλλης από τη Ρεάλ στο "Μπερναμπέου" με 5-0, μέσα σε ένα ημίχρονο.

Ο καλύτερος αντίπαλος για να... αναστήσει τη Ρεάλ ήταν αναμφίβολα η Σεβίλλη, η οποία έχει δέκα ήττες στις δέκα προηγούμενες επισκέψεις της στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" και αποτελεί το "αγαπημένο θύμα" του Κριστιάνο Ρονάλντο. Όλα αυτά επιβεβαιώθηκαν μέσα σε ένα ημίχρονο, με τους "μερένγκες" να σημειώνουν όλα τα γκολ της νίκης με 5-0 στην αρχή και στη συνέχεια να κάνουν συντήρηση δυνάμεων ενόψει του ταξιδιού τους στο Αμπού Ντάμπι για το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Νάτσο έδωσε τον ρυθμό, σημειώνοντας το 1-0 για τους "μερένγκες". Οι Ανδαλουσιάνοι πήραν τα "ηνία" του αγώνα, έκαναν κάποιες ευκαιρίες και έδειξαν ότι μέχρι εκείνο το σημείο δίκαια ήταν ισόβαθμοι με τους πρωταθλητές Ισπανίας, Ευρώπης και κόσμου.

Real Madrid's Cristiano Ronaldo poses for the media with his five Golden Ball trophies prior the Spanish La Liga soccer match between Real Madrid and Sevilla at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Saturday, Dec. 9, 2017. (AP Photo/Francisco Seco) AP PHOTO/FRANCISCO SECO

Ο Ρονάλντο, ο οποίος πριν από τη σέντρα παρουσίασε την 5η Χρυσή Μπάλα της τεράστια τροπαιοθήκης του, μαζί με τις υπόλοιπες τέσσερις, ήταν αδύνατο να μην σκοράρει απέναντι στη Σεβίλλη, παρότι είχε μόλις ένα τέρμα στο πρωτάθλημα μέχρι αυτό το χρονικό σημείο. Το έκανε στο 23' και στο 32' (με πέναλτι) και κατέρριψε το ρεκόρ σκοραρίσματος εναντίον ενός αντιπάλου στο ισπανικό πρωτάθλημα, που κατείχε με 24 γκολ ο Γκιγέρμο Γκοροστίθα της Αθλέτικ Μπιλμπάο απέναντι στην Μπαρτσελόνα (μεταξύ 1930 και 1946). Παράλληλα, για 7ο σερί έτος ξεπέρασε το "φράγμα" των 50 γκολ (51 σε 57 αγώνες).

Τα κενά των φιλοξενουμένων στην άμυνα συνέχισαν να είναι προκλητικά για τις αντεπιθέσεις των "μερένγκες", που έφτασαν σε τέταρτο γκολ με τον Τόνι Κρόος, σε μία προσπάθεια που άρχισε ο Γερμανός από το γήπεδο της Ρεάλ, χωρίς να τον σταματήσει κανείς. Στο 42' ήταν η σειρά του Ασράφ Χακιμί να "χτυπήσει" στην αντεπίθεση, γράφοντας το 5-0.

Το 2ο ημίχρονο δεν είχε πολλές συγκινήσεις, αφού η Ρεάλ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, κρατώντας δυνάμεις για το επόμενο τρόπαιο που θα διεκδικήσει, αρχής γενομένης από τον ημιτελικό της Τετάρτης απέναντι στην Αλ Τζαζίρα από τα ΗΑΕ.

Στον αγώνα που συμπλήρωσε 254 συμμετοχές με τη Βαλένθια, ο αρχηγός Ντάνι Παρέχο σημείωσε το νικητήριο γκολ στο 2-1 επί της Θέλτα στο "Μεστάγια", που διατηρεί τις "νυχτερίδες" σε τροχιά τίτλου. Ο Σιμόνε Τζάτζα έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 28ο λεπτό με το 10 τέρμα του στο πρωτάθλημα και έμεινε μόνος δεύτερος στον πίνακα των σκόρερ, ωστόσο ο Ιάγο Άσπας συνέχισε να τον ακολουθεί κατά πόδας με 9 τέρματα, ισοφαρίζοντας με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, μέχρι να δώσει τη λύση ο Παρέχο.

Οι συνθέσεις:

ΡΕΑΛ: Νάβας, Χακιμί, Βαγέχο, Νάτσο, Μαρσέλο, Βάθκεθ, Κρόος (63' Γιορέντε), Μόντριτς (71' Θεμπάγιος), Ασένσιο, Μπενζεμά, Ρονάλντο (76' Ίσκο)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Ρίκο, Μερκάντο, Κιερ, Λενγκλέ, Καρόλ, Μπανέγα (80' Κρον Ντέλι), Πισάρο, Βάσκες (71' Γκάις), Νάβας, Μουριέλ, Νολίτο (57' Σαράμπια)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Μοντόγια, Παουλίστα, Βέζο, Γκαγιά, Σολέρ (61' Χιλ), Παρέχο, Κοντογκμπιά, Περέιρα (89' Μακσίμοβιτς), Τζάτζα, Ροντρίγκο (66' Μίνα)

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Μάγιο, Καμπράλ (84' Γκουιντέτι), Φοντάς, Κάστρο, Βας, Λομπότκα, Ερνάντες, Άσπας, Γκόμες, Σίστο (82' Μορ)

ΧΕΤΑΦΕ: Γκουαΐτα, Σουάρες, Ντακονάμ, Κάλα, Αντούνες, Πορτίγιο (74' Σιμπασάκι), Μπεργάρα (66' Λασέν), Φαζρ, Εντιάιγ (82' Πατσέκο), Μολίνα, Άνχελ

ΕΙΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Κάπα (78' Πένια), Ολιβέιρα, Αρμπίγια, Άνχελ, Ίβι (89' Εσκαλάντε), Χορδάν, Γκαρθία, Ινούι (63' Μπεμπέ), Κίκε, Ενρίτς

*χαμένο πέναλτι 54' Χορδάν

ΛΑ ΚΟΡΟΥΝΙΑ: Ρουμπέν, Χουανφράν, Σαρ, Σίντνεϊ, Ναβάρο, Γκιλιέρμε, Μπόρχες, Χιλ (87' Βαλβέρντε), Τσολάκ (90+4' Μοσκέρα), Αντριάν (83' Μπακαλί), Λούκας

ΛΕΓΑΝΕΣ: Κουέγιαρ, Τίτο, Μπουστίνθα, Γκαρθία, Ρίκο, Ελ Ζαρ (69' Ναράνχο), Πέρεθ (46' Γκουμπάου), Γκαμπριέλ, Σιμανόβσκι (53' Αμραμπάτ), Εράσο, Μποβού

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Αλαβές - Λας Πάλμας 2-0 (23' Γκόμεθ, 55' Ελ Χανταντί)

Σάββατο

Χετάφε - Έιμπαρ 0-0

Ρεάλ - Σεβίλλη 5-0 (3' Νάτσο, 23', 32' πέν. Ρονάλντο, 38' Κρόος, 42' Χακιμί)

Λα Κορούνια - Λεγανές 1-0 (24' Αντριάν)

Βαλένθια - Θέλτα 2-1 (28' Τζάτζα, 81' πέν. Παρέχο / 46' Άσπας)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)