LA LIGA

Κορυφή η Θέλτα, γκολάρα ο Λούκας

Με Νολίτο στο 90' η Θέλτα νίκησε 2-1 στο "Μαδριγάλ" την Βιγιαρεάλ και έπιασε στην κορυφή τις Ρεάλ και Μπαρτσελόνα. "Διπλό" η Ατλέτικο, γκολάρα ο Λούκας Πέρεθ που "πλήγωσε" τον Βαλβέρδε (videos)

Μετά τις δύο συνεχόμενες ισοπαλίες με Έιμπαρ και Χετάφε, η Θέλτα επέστρεψε στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα και μάλιστα το έκανε με τον πλέον εμφατικό τρόπο καθώς επιβλήθηκε 2-1 εκτός έδρας της Βιγιαρεάλ και έπιασε στην κορυφή της La Liga με 18 βαθμούς τις Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα.

Οι Γαλιθιάνοι προηγήθηκαν στο 42' με το εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής του Ορεγιάνα και από το 47' είχαν αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Μπεγί όμως η Βιγιαρεάλ δεν ήταν αποφασισμένη να πετάξει λευκή πετσέτα και στο 67' έφερε το ματς στα ίσα με τον Ντένις Σουάρεθ.

Στο τελευταίο 20λεπτο πάντως η ομάδα της Γαλικίας πίεσε ασφυκτικά για το δεύτερο γκολ και τελικά αυτό ήρθε στο 90ο λεπτό: από το σουτ του Ορεγιάνα η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αρεολά και έφτασε μέσα στην περιοχή στον Νολίτο, ο οποίος με ψύχραιμο σουτ με το δεξί διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για τη Θέλτα.

Σημειώνεται πως η Βιγιαρέαλ όχι μόνο έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη της στην κορυφή (αν νικούσε) αλλά γνώρισε δεύτερη σερί ήττα καθώς είχε προηγηθεί αυτή από τη Λεβάντε πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος.

Την έπιασε η Ατλέτικο

Η Ατλέτικο νίκησε με 2-0 την Σοθιεδάδ στο "Ανοέτα", με τον Αντουάν Γκριεζμάν να ανοίγει το σκορ στο 9ο λεπτό κόντρα στην πρώην ομάδα του, ενώ στο 91' ο Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Η ομάδα της Μαδρίτης έπιασε στην 4η θέση την Βιγιαρεάλ και πλέον απέχει δύο βαθμούς από την κορυφή.

Ο Λούκας Βάθκεθ πλήγωσε τον Βαλβέρδε

Η Μπιλμπάο προηγήθηκε με 2-0 στο "Ριαθόρ", αλλά δεν κατάφερε να πάρει το "διπλό" με την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια.

Ο Λούκας Πέρεθ στο 80ό λεπτό μείωσε σε 1-2 με τρομερό γυριστό, φτάνοντας τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα και στο 89' ο Αλεχάντρο Αρίμπας ισοφάρισε σε 2-2.

Οι συνθέσεις

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Αρεολά, Μάριο Γκασπάρ, Μπεγί, Βίκτορ Ρουίθ, Χάουμε Κόστα, Πίνα, Τριγκέρος, Σάμου (51' Ντένις Σουάρεθ), Λέιβα (52' Ρουκάβινα), Λέο Μπαπτιστάο (59' Μπακάμπου), Σολδάδο.

ΘΕΛΤΑ: Σέρχιο Άλβαρεθ, Ούγκο Μάγιο, Καμπράλ, Σέρτζι Γκόμεθ, Χόνι Κάστρο, Αουγκούστο Φερνάντες, Βας (87' Ραντόχα), Πάμπλο Ερνάντες (73' Μπονγκοντά), Ορεγιάνα, Νολίτο, Ιάγο Άσπας (81' Γκουιντέτι).

ΣΟΘΙΕΔΑΔ: Ρούλι, Θαλντούα, Ντειέγκο Ρέγες, Ίνιγο Μαρτίνεθ, Ντε λα Μπέγια, Μπεργκάρα (84' Ρουμπέν Πάρντο), Ιγιαραμέντι, Κανάλες (73' Μπρούμα), Βέλα, Θουρουτούθα (84' Ζόνατας), Αχιρέτσε.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χουανφράν, ΧΜ Χιμένες, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς, Γκάμπι, Τιάγκο Μέντες, Κορέα (63' Φερέιρα Καράσκο), Κόκε, Γκριεζμάν (87' Σαούλ), Τζάκσον Μαρτίνες (65' Φερνάντο Τόρες).

*κόκκινη 89' Ντιέγκο Ρέγες και 92' Ζόνατας

ΧΕΤΑΦΕ: Γκουαΐτα, Ντένις Σουάρες, Βερχίνι, Αλέξις, Ρομπέρτο Λάγο, Λασέν, Χουάν Ροντρίγκεθ, Σαράμπια (85' Μπουεντία), Πέδρο Λεόν (70' Μόι Γκόμεθ), Βίκτορ Ροντρίγκεθ, Άλβαρο Βάθκεθ (78' Στέφαν Στσέποβιτς).

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ: Χάβι Βάρας, Σιμόν, Αρτίλες, Πέδρο Μπίγκας, Γκαρίδο, Κούλιο, Μπουμπάρακ (46' Ουίλιαν Ζοζέ), Ρόκε Μέσα, Αλεμάν (68' Βαλερόν), Βιέρα, Αραούχο (61' Ελ Ζαρ).

*κόκκινη 80' Κούλιο

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ: Λουξ, Χουανφράν, Αρίμπας, Σίντνεϊ, Φερνάντο Ναβάρο, Μοσκέρα, Χουάν Ντομίνγκεθ (56' Μπόρχες), Κάνι (61' Οριόλ Ριέρα), Φαζρ, Λουίς Αλμπέρτο (71' Καρτάμπια), Λούκας Πέρεθ.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Ετσεΐτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Σαν Χοσέ, Μπενιάτ, Ραούλ Γκαρθία (83' Εράσο), Ινιάκι Γουίλιαμς (76' Σαμπίν), Σουσαέτα (80' Λέκουε), Αντούριθ.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ρεάλ - Λεβάντε 3-0 (27' Μαρσέλο, 30' Κριστιάνο Ρονάλντο, 81' Χεσέ Ροντρίγκεθ)

Έιμπαρ - Σεβίλλη 1-1 (8' Μπόρχα Μπαστόν / 71' Γκαμεϊρό)

Μπαρτσελόνα - Ράγιο Βαγιεκάνο 5-2 (22' πέν. και 32' πέν. 69' και 70' Νεϊμάρ, 77' Λουίς Σουάρες / 15' Χάβι Γκέρα, 86' Χοθαμπέντ)

Βαλένθια - Μάλαγα 3-0 (19' αυτ. Σάρλες, 33' Αντρέ Γκόμες, 88' Ντάνι Παρέχο)

Μπέτις - Εσπανιόλ 1-3 (89' Ρενεγιά / 4' Ρόκο, 51' Καϊσέδο, 55' Βίκτορ Σάντσεθ)

Κυριακή

Βιγιαρεάλ - Θέλτα 1-2 (67' Ντένις Σουάρεθ / 41' Ορεγιάνα, 90' Νολίτο)

Σοθιεδάδ - Ατλέτικο 0-2 (9' Γκριεζμάν, 91' Φερέιρα Καράσκο)

Χετάφε - Λας Πάλμας 4-0 (3' Βίκτορ Ροντρίγκεθ, 11' Σαράμπια, 86' και 93' Στέφαν Στσέποβιτς)

Ντεπορτίβο - Μπιλμπάο 2-2 (80' Λούκας Πέρεθ, 89' Αρίμπας / 30' Ινιάκι Γουίλιαμς, 63' Αντούριθ)