ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ουέσκα - Σοθιεδάδ 0-1: "Απόδραση" με εννιά παίκτες οι Βάσκοι

Real Sociedad's Aritz Elustondo, left, celebrates after scoring with his teammates during a Spanish La Liga soccer match between Real Sociedad and FC Barcelona at the Anoeta stadium, in San Sebastian, northern Spain, Saturday, Sept. 15, 2018. (AP Photo/Jose Ignacio Unanue) AP

Η Ρεάλ Σοθιεδαδ παρά το γεγονός ότι έπαιζε με εννιά παίκτες λόγω των αποβολών των Χουάνμι κι Ερναντέζ, έφυγε με τη νίκη (0-1) από το "Alcoraz" της Ουέσκα χάρη στο γκολ του Μίκελ Μερίνο. (VIDEO)

Τη δεύτερη νίκη της σε πέντε ματς της ισπανικής Liga πανηγύρισε η Σοθιεδάδ. Οι Βάσκοι έφυγαν με τη νίκη από το "Alcoraz" της Ουέσκα χάρη στο γκολ του Μίκελ Μερίνο στο 64ο λεπτό.

Κι όμως, λίγο έλειψε να τα "κάνουν θάλασσα" οι φιλοξενούμενοι από το Σαν Σεμπαστιάν. Ο Χουάνμι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 71ο λεπτό και σαν να μην έφθανε αυτό την (απευθείας) κόκκινη αντίκρισε κι ο Τεό Ερναντέζ στο 82ο. Κι όμως, άντεξαν έστω και με εννιά παίκτες. Η Ουέσκα έχει μείνει με μία νίκη, αυτήν της πρεμιέρας στο "Ιπουρούα" της Έιμπαρ.

ΟΥΕΣΚΑ: Ουέρνερ, Χόρχε Μιραμόν, Πουλίδο (84' Γκιρλέρ), Ρούμπεν Σεμέδο, Λουιζίνιο (79' Άβιλα), Μούστο, Μελέρο, Άλεξ Γκαγιάρ, Μόι Γκόμεθ (68' Λόνγκο), Φερέιρο, Χουάν Ερνάντες.

ΣΟΘΙΕΔΑΔ: Ρούλι, Θαλδούα, Ελουστόνδο, Έκτορ Μορένο, Τεό Ερναντέζ, Μίκελ Μερίνο, Ζουμπελδία, Ρουμπέν Πάρδο (74' Θουρουτούθα), Ογιαρθάμπαλ (90'+1' Κέβιν Ροντρίγκες), Χουάνμι, Χον Μπαουτίστα (85' Ραούλ Νάβας).