LA LIGA

Ο Μπόατενγκ νίκησε την καλύτερη άμυνα στην Ισπανία

Ο Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ σκόραρε για 9η φορά φέτος και οδήγησε τη Λας Πάλμας στη νίκη 1-0 επί της Βιγιαρεάλ για την 28η αγωνιστική της Primera Division.

Ένα γκολ του Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ και μία κόκκινη κάρτα του Βίκτορ Ρουίθ έκριναν τον αγώνα μεταξύ μιας από τις πιο θεαματικές ομάδες της Primera Division απέναντι στην καλύτερη άμυνα, με τη Λας Πάλμας να επικρατεί με 1-0 της Βιγιαρεάλ για την 28η αγωνιστική.

Ο Γκανέζος μέσος, ο οποίος αγωνίστηκε ξανά ως προωθημένος στο σύστημα του Κίκε Σετιέν, άνοιξε το σκορ στα Κανάρια Νησιά μόλις στο 10ο λεπτό και εννέα λεπτά αργότερα ο Βίκτορ Ρουίθ αντίκρισε ανόητη κόκκινη κάρτα, με συνέπεια να "κρεμάσει" την ομάδα του.

Με παίκτη λιγότερο, οι παίκτες του Φραν Εσκριμπά δεν κατάφεραν να ούτε να κρατήσουν μπάλα (61%-39% η κατοχή) ούτε να δημιουργήσουν πολλούς κινδύνους (10-3 τα εύστοχα σουτ), με συνέπεια να περιοριστούν στην ήττα που τους αφήνει πίσω στη μάχη του Champions League.

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ: Λιθοάιν, Σιμόν, Λέμος, Μπίγας, Καστεγιάνο, Γκόμεθ, Μέσα, Βιέρα, Τάνα (82' Χαλίλοβιτς), Μπόατενγκ (73' Χεσέ), Γκαρθία (59' Μομό)

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Φερνάντεθ, Γκασπάρ, Μουσάκιο, Βίκτορ Ρουίθ, Χάουμε Κόστα, Τριγκέρος, Μπρούνο, Καστιγέχο (24' Γκονθάλεθ), Σοριάνο (83' Μπακαμπού), Ντος Σάντος, Σανσόνε (67' Μπορέ)

*κόκκινη 19' Βίκτορ Ρουίθ

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Λας Πάλμας - Βιγιαρεάλ 1-0 (10' Μπόατενγκ)

*ματς λιγότερο οι Ρεάλ και Θέλτα

**οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

***ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)