LA LIGA

Ο Μέσι έκανε ξανά τη διαφορά για την Μπαρτσελόνα

FC Barcelona's Lionel Messi, second left, celebrates his goal with Jordi Alba, and Gerard Deulofeu, right, after scoring during the Spanish La Liga soccer match between FC Barcelona and Deportivo Alaves, at Mendizorroza stadium, in Vitoria, northern Spain, Saturday, Aug. 26, 2017. (AP Photo/Alvaro Barrientos) AP PHOTO/ALVARO BARRIENTOS

Δύο γκολ του Λιονέλ Μέσι (που έφτασε τα 4 δοκάρια σε δύο αγώνες) οδήγησαν την Μπαρτσελόνα σε ακόμα μία δύσκολη νίκη επί της Αλαβές. Ντεμπούτο για Παουλίνιο.

Η Μπαρτσελόνα δεν ικανοποίησε για ακόμα ένα παιχνίδι της φετινής σεζόν, το τέταρτο συνεχόμενο, ωστόσο η διαφορά κλάσης με την Αλαβές και κυρίως η παρουσία του σκόρερ 351 τερμάτων στην Primera Division ήταν καταλυτικές. Το 2-0 στη Βιτόρια με τα δύο γκολ του Λιονέλ Μέσι ήταν αρκετά για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, που ακόμα ψάχνει τα πατήματά της.

Το έδειξε στο 1ο ημίχρονο, όταν είχε οκτώ κόρνερ, άπειρα σουτ εκτός περιοχής, αλλά καμία μεγάλη ευκαιρία. Οι Βάσκοι κλείστηκαν στο γήπεδό τους και ούτε ο Μέσι στην κορυφή ούτε ο Αλέις Βιδάλ δεξιά, που προτιμήθηκε αντί του Αντρές Ινιέστα και του Σέρτζι Ρομπέρτο στην επίθεση, κατάφεραν κάτι ουσιαστικό.

Η μεγαλύτερη στιγμή σε ροή αγώνα ήταν για την Αλαβές, ένα τετ α τετ του Σομπρίνο που έσωσε ο Μαρκ Αντρέ τερ Στέγκεν στο 31', ενώ επτά λεπτά αργότερα, ο Φερνάντο Πατσέσκο έπιασε το πέναλτι του Μέσι (το 6ο σε 16 εκτελέσεις που έχει δεχθεί), κρατώντας το 0-0.

Το πρώτο τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 55ο λεπτό, μετά από συνεργασία του Ινιέστα με τον Ζεράρ Ντεουλοφέου και αποδέκτη τον Μέσι. Έντεκα λεπτά αργότερα, σε μία αντεπίθεση, ο Αργεντινός σκόραρε ξανά, ενώ προς το τέλος του αγώνα είχε δοκάρι, το τέταρτο σε δύο αγώνες πρωταθλήματος.

Στα τελευταία λεπτά, η Μπαρτσελόνα διατήρησε την υπεροχή, η είσοδος του γιου του Ζινεντίν Ζιντάν, Ένσο Φερναντέζ, στη θέση του Μουμπάρακ Γουακάσο δεν είχε αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους έκανε ντεμπούτο στο 88' ο Παουλίνιο.

"5άρα" η Ατλέτικο, νέα ήττα η Μάλαγα

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας 5-1 στην έδρα της Λας Πάλμας, για την οποία αγωνίστηκε ξανά ως αλλαγή ο Σέρχιο Αράουχο.

Νέα ήττα υπέστη η Μάλαγα, με τον Αλκαλά να... παραβιάζει την εστία του Ρομπέρτο και τη Ζιρόνα να επικρατεί 1-0 της ομάδας του Μίτσελ.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της καταλανικής ομάδας στην κατηγορία, ενώ Λεβάντε και Ντεπορτίβο αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Οι συνθέσεις

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Βιγκαράι, Έλι, Αλέξις, Πεδράθα, Πίνα, Γκαρθία, Ουακάσο (77' Φερναντέζ), Όσκαρ, Γκόμεθ (67' Μπούρχι), Σομπρίνο (78' Σάντος)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Ινιέστα (88' Παουλίνιο), Βιδάλ (58' Αλκάθερ), Μέσι, Ντεουλοφέου (71' Σουάρεθ)

*χαμένο πέναλτι 55' Μέσι (απέκρουσε ο Πατσέκο)

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ: Τσιτσισόλα, Σιμόν, Λέμος, Μπίγκας, Ντάνι Καστεγιάνο, Φάμπιο Γκονθάλεθ (65' Σέρχιο Αράουχο), Ερνάν Σαντάνα (76' Μπενίτο Ραμίρεθ), Βιέρα, Μόμο (76' Χάβι Καστεγιάνο), Τάνα, Καλέρι.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Βρσάλκο (70' Σάβιτς), Χοσέ Μαρία Χιμένες, Γκοντίν, Λούκας Ερνάντεθ, Πάρτεϊ, Σαούλ, Κόκε, Καράσκο, Κορέα (65' Τόρες), Βιέτο (55' Γκάμπι).

ΖΙΡΟΝΑ (3-6-1): Ιραϊθόθ, Μπερνάρντο Εσπινόσα, Αλκαλά, Μουνιέσα, Πέρε Πονς, Γκρανέλ, Μαφέο, Αδάι, Πόρτου (73' Ντόουγκλας Λουίζ), Μπόρχα Γκαρθία (86' Χουάνπε), Στουάνι (81' Καγιόντε).

ΜΑΛΑΓΑ: Ρομπέρτο, Ρομπέρτο Ροσάλες (82' Ελ-Νεσιρί), Λουίς Ερνάντεθ, Μπαΐς, Χουάνκαρ, Κουζμάνοβιτς (54' Οντιβέρος), Αντριάν Γκονθάλεθ, Ρέθιο, Ανιόρ (46' Χόνι), Μούλα, Μπόρχα Μπαστόν.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Ραούλ Φερνάντεθ, Ιβάν Λόπεθ (65' Ίβι Λόπεθ), Τσέμα, Ποστίγο, Τόνιο, Λέρμα, Χοσέ Καμπάνια, Μπαρντί (85' Ντουκουρέ), Χέισον, Χοσέ Λουίς Μοράλες, Αλεγρία (68' Εμάνουελ Μπόατενγκ).

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ: Ρουμπέν Μαρτίνεθ, Χουάνφραν, Σερ, Σίντνεϊ, Λουιζίνιο, Γκιλιέρμε, Μοσκέρα, Εμρέ Τσολάκ (54' Μπόρχες), Καρτάμπια, Μπακαλί (61' Αντριάν Λόπεθ), Αντόνε (74' Μπρούνο Γκάμα).

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σοθιεδάδ - Βιγιαρεάλ 3-0 (25' Ουίλιαν Ζοζέ, 34' Τσάμπι Πριέτο, 45' Χουάνμι)

Μπέτις - Θέλτα 2-1 (31' Σέρχιο Λεόν, 77' Φεντάλ / 10' Μάξι Γκόμες)

Σάββατο

Αλαβές - Μπαρτσελόνα 0-2 (55', 66' Μέσι)

Λεβάντε - Ντεπορτίβο 2-2 (35' Μπαρντί, 83' πέν. Ίβι Λόπεθ / 5' Καρτάμπια, 31' Σίντνεϊ)

Ζιρόνα - Μάλαγα 1-0 (28' Αλκαλά)

Λας Πάλμας - Ατλέτικο 1-5 (58' Καλέρι / 3' Κορέα, 5' Καράσκο, 62' και 75' Κόκε, 88' Πάρτεϊ)

20. Λας Πάλμας 0

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)