ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Νέα ήττα για Λεγανές και Σιόβα

ΦΙΛΙΚΟ / ΟΣΦΠ - ΛΕΓΚΑΝΕΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
ΦΙΛΙΚΟ / ΟΣΦΠ - ΛΕΓΚΑΝΕΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Έιμπαρ νίκησε στο "Ιπουρούα" 1-0 την ουραγό Λεγανές του Δημήτρη Σιόβα. Η Βαγιαδολίδ έφυγε στο 94' με το βαθμό από το Βίγκο σε ματσάρα με έξι γκολ (3-3). Πέρασε με πεντάρα από το Βαγιέκας η Αλαβές. (VIDEOS)

Η Λεγανές δεν θυμίζει σε τίποτα την ομάδα του Ασιέρ Γκαριτάνο που μας εξέπληξε ευχάριστα τις προηγούμενες σεζόν. Η ομάδα από τη Μαδρίτη γνώρισε νέα ήττα (τρίτη διαδοχική), αυτή τη φορά στο "Ιπουρούα" της Χώρας των Βάσκων.

Το γκολ του Κίκε στο 52ο λεπτό έδωσε τη νίκη στην Έιμπαρ, αντίθετα άφησε τη "Λέγα" - με την οποία αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο Δημήτρης Σιόβας - στον ένα βαθμό μετά από πέντε αγωνιστικές και (μοιραία) στην τελευταία θέση της βαθμολογίας της ισπανικής λίγα.

Ματσάρα διεξήχθη στο "Μπαλαΐδος" του Βίγκο. Η Θέλτα προηγήθηκε με τον Ιάγο Άσπας στο πέμπτο λεπτό, διεύρυνε το προβάδισμά της σε 2-0 με τον Μάξι Γκόμες στο ένατο. Ο Πλάνο μείωσε για τη Βαγιαδολίδ στο 39', αλλά το δεύτερο γκολ του Άσπας έκανε το 3-1 για τους Γαλιθιάνους στο 54'. Οι "μπλανκιβιολέτας" δεν τα παράτησαν. Μείωσαν με τον Ουνάλ στο 65' και ισοφάρισαν στο τελικό χορταστικό 3-3 με τον Σουάρες στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έτσι δεν έφυγαν με άδεια τα χέρα από τον ισπανικό Βορρά.

Καταιγιστική ήταν η Αλαβές στο Βαγιέκας. Οι Βάσκοι από τη Βιτόρια συνέτριψαν εκτός έδρας (1-5) με τα γκολ των Ναβάρο, Ιμπάι Γκόμεθ (2), Καλέρι και Μπούργκι τη Ράγιο Βαγιεκάνο, η οποία κι αυτή τα πάει άσχημα στην επιστροφή της στην Primera (προτελευταία θέση με τρεις βαθμούς).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή (21/9)

Ουέσκα - Σοθιεδάδ 0-1 (64' Μίκελ Μερίνο)

Σάββατο (22/9)

Ράγιο Βαγιεκάνο - Αλαβές 1-5 (30' Ντε Τομάς / 8' Ναβάρο, 34', 77' Ιμπάι Γκόμεθ, 56' Καλέρι, 90'+5' Μπούργκι)

Έιμπαρ - Λεγανές 1-0 (52' Κίκε)

Θέλτα - Βαγιαδολίδ 3-3 (5', 54' Άσπας, 9' Μάξι Γκόμες / 39' Πλάνο, 65' Ουνάλ, 90'+4' Λεονάρδο Σουάρες)