LA LIGA

Μπιλμπάο - Ρεάλ 0-1: Τη λύση ξανά με πέναλτι έδωσε ο Ράμος

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 1-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο στο Σαν Μαμές με τον Σέρχιο Ράμος, όπως ακριβώς συνέβη και στο παιχνίδι με την Μαγιόρκα, να σκοράρει από τα έντεκα βήματα. Πλέον αγκαλιά με τον τίτλο βρίσκονται οι "μερένγκες".

Μία μεγάλη νίκη πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία πέρασε νικηφόρα από το Σαν Μαμές με σκορ 1-0 κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο. Η Βασίλισσα κέρδισε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, όπως έκανε και κόντρα στην Μαγιόρκα, δηλαδή με τον αρχηγό Σέρχιο Ράμος να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι. Μάλιστα, ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός δεν έχει αστοχήσει από τα έντεκα βήματα 22 συνεχόμενες φορές.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν, η οποία παραμένει αήττητη στην μετά-κορονοϊό εποχή, αύξησε τη διαφορά της στους +7 από την Μπαρτσελόνα, η οποία αντιμετωπίζει το βράδυ της Κυριακής (5/7, 23:00) την Βιγιαρεάλ εκτός έδρας. Έτσι βρίσκεται αγκαλιά με τον τίτλο, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε της La Liga.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το πρώτο ημίχρονο είχε ρυθμό, όμως ολοκληρώθηκε χωρίς να έχουμε κάποιο γκολ. Η Ρεάλ ήταν εκείνη που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως μόνο ακίνδυνη που δεν ήταν η Μπιλμπάο, με τις δύο ομάδες να έχουν αμφότερες τις στιγμές του για ένα τέρμα.

Οι "μερένγκες" απείλησαν στο 4ο λεπτό με τον Ασένσιο να εκτελεί ένα φάουλ, αλλά στη συνέχεια στο ριμπάουντ από την απόκρουση του Σιμόν, ο Καρβαχάλ δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση. Στο 16ο ήταν σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν με μία κεφαλιά του Ουνάι Γκαρθία που απέκρουσε ο Κουρτουά. Στο 45+1' η Ρεάλ προσπάθησε να ανοίξει το σκορ, όμως ο Μπενζεμά δεν πήρε μία κεφαλιά όπως θα ήθελε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε περισσότερους ρυθμούς, έκλεισε την Μπιλμπάο στην περιοχή της και προσπαθούσε να σπάσει την καλά οργανωμένη της άμυνα. Παράλληλα, οι γηπεδούχοι απειλούσαν στην κόντρα εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητα του Ινιάκι Γουίλιαμς.

Τελικά, η λύση για την Βασίλισσα ήρθε από ένα πέναλτι στο 71ο λεπτό. Το VAR είδε πάτημα στον Μαρσέλο από τον Ντάνι Γκαρθία πριν ο παίκτης της Μπιλμπάο τσιμπήσει την μπάλα. Έτσι ο συνήθης ύποπτος Σέρχιο Ράμος δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα στο 73' για 22η συνεχόμενη φορά. Μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι, παρά το γεγονός ότι στο 88ο λεπτό ο Μπενζεμά έχασε σπουδαία ευκαιρία, έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Κρόος.

Λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης, τα αίματα άναψαν έπειτα από ένα φάουλ του Μουνιάιν πάνω στο Μόντριτς, με το τελευταίο σφύριγμα να λειτουργεί "πυροσβεστικά".

ΜΠΙΛΜΠΑΟ:Σιμόν, Κάπα, Γεράι (21' Νούνιεθ), Μαρτίνεθ, Γιούρι, Μουνιαίν, Ντάνι Γκαρθία, Λόπεθ (63' Βέσγκα), Κόρδοβα (63' Ντε Μάρκος), Ινιάκι Γουίλιαμς, Ραούλ Γκαρθία (78' Σανσέτ)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ:Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος, Μιλιτάο, Μαρσέλο, Μόντριτς, Καζεμίρο, Βαλβέρδε (85' Κρόος), Ασένσιο (74' Βινίσιους), Μπενζεμά (90' Γιόβιτς), Ροντρίγκο (74' Βάθκεθ)