LA LIGA

Μπέτις - Μπαρτσελόνα 1-4: Με χατ-τρικ του "εξωγήινου" Μέσι στο +10

Η Μπαρτσελόνα συνέτριψε 4-1 την Μπέτις στη Σεβίλλη με τον Λιονέλ Μέσι να φθάνει στο χατ-τρικ και τον Λουίς Σουάρες να πετυχαίνει το άλλο γκολ. Στο +10 από την Ατλέτικο οι "μπλαουγκράνα".

Δεν υπάρχουν λέξεις για να περιγράψει κάποιος τον Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός με δύο γκολ και ισάριθμες ασίστ οδήγησε την Μπαρτσελόνα μεσοβδόμαδα στη νίκη (5-1) και την πρόκριση επί της Λιόν στα προημιτελικά του Champions League.

Την Κυριακή (17/3) το βράδυ οι "μπλαουγκράνα" φιλοξενήθηκαν από την Μπέτις στο "Μπενίτο Βιγιαμαρίν" της Σεβίλης. Και πάλι "καθάρισε" ο "pulga". Άνοιξε το σκορ 18 λεπτά μετά την έναρξη του ματς με φανταστική εκτέλεση φάουλ.

Ήταν αυτός που διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας της Βαρκελώνης στην Ανδαλουσία, καθώς στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου, ο Σουάρες έκοψε" υπέροχα την μπάλα στον επερχόμενο Αργεντινό κι αυτός με ψύχραιμο πλασέ με το αριστερό νίκησε τον Πάου Λόπεθ για το 0-2.

Στο 63' η Μπαρτσελόνα έφθασε στο 0-3, αλλά αυτή τη φορά ήταν ο Ουρουγουανός, ο οποίος αφού ταλαιπώρησε τρεις αμυντικούς των "βερδιμπλάνκος" έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο τελείωμα. Αυτό ήταν, μάλιστα, το 125ο γκολ του στην ισπανική Liga, μόνο άλλοι 41 το έχουν πετύχει στο παρελθόν.

Η Μπέτις μείωσε στο 82' με εξαιρετικό πλασέ του Μορόν, αλλά η βραδιά έκλεισε με Μέσι. Ο 31χρονος Νοτιοαμερικανός με απίθανη λόμπα "κρέμασε" τον Πάου Λόπεθ για το 1-4. Όλο το γήπεδο, ακόμη και οι οπαδοί της Μπέτις τον αποθέωσαν φωνάζοντας το όνομά του και κάνοντας υποκλίσεις.

Έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του ισπανικού πρωταθλήματος που πετυχαίνει χατ-τρικ σε δύο διαφορετικά γήπεδα της Σεβίλλης (Σάντσεθ Πιθχουάν και Μπενίτο Βιγιαμαρίν). Ξεπέρασε τον Τσάβι (476) και είναι ο παίκτης με τις περισσότερες νίκες (477) σε επίσημα ματς στην ιστορία του ισπανικού ποδοσφαίρου. Για τις εκτελέσεις φάουλ του Αργεντινού δεν χρειάζονται συστάσεις, τα στατιστικά στοιχεία όμως ενδεικτικά για τις τελευταίες οκτώ σεζόν.