LA LIGA

Μπαρτσελόνα - Εσπανιόλ 1-0: Έριξε τη συμπολίτισσα και μείωσε στο -1 από την κορυφή

Η Μπαρτσελόνα δεν έπαιξε καθόλου καλά, αλλά νίκησε 1-0 την Εσπανιόλ, μείωσε στον βαθμό τη Ρεάλ και παράλληλα έριξε στη Segunda Division τη συμπολίτισσα. Το γκολ ο Σουάρες που έφτασε τα 15 στo πρωτάθλημα.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε 1-0 της Εσπανιόλ για την 35η αγωνιστική, αποτέλεσμα που έφερε τους μπλαουγκράνα στο -1 από την πρωτοπόρο Ρεάλ και την Εσπανιόλ στη Segunda Division για πρώτη φορά μετά από 26 χρόνια. Μπήκε στο 46' και αποβλήθηκε στο 51' ο Φάτι, κόκκινη και για τον Λοθάνο σο 53'. Ο Σουάρες το γκολ της Μπάρτσα.

Η Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο είχε διαρκώς τη μπάλα στα πόδια. Η κατοχή ήταν συντριπτικά υπέρ της, αλλά δυσκολευόταν πολύ να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της Εσπανιόλ. Ίσα ίσα που τη σπουδαιότερη ευκαιρία έχασαν οι φιλοξενούμενοι. Τις ευκαιρίες για την ακρίβεια, καθώς εκτός από το δοκάρι του Ντίντακ Βιλά στο 44', ο Εμπάρμπα στο 10' νικήθηκε από τον Τερ Στέγκεν, παρότι είχε βρεθεί σε θέση βολής.

Η κακή εικόνα της Μπαρτσελόνα υποχρέωσε τον Κίκε Σετιέν να περάσει τον Φάτι στον αγώνα αντί του Σεμέδο, με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Δεξιός μπακ μετατέθηκε ο Σεμέδο. Ο 17χρονος Φάτι, όμως, πρόλαβε να παίξει σχεδόν 3,5 λεπτά. Έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Καλέρο κι ενώ αρχικά είδε κίτρινη, ο διαιτητής τσέκαρε τη φάση στο VAR και στο 51' αντίκρισε κόκκινη!

Ο Σετιέν δεν το πίστευε στον πάγκο, αλλά τρία λεπτά αργότερα η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε. Ο Λοθάνο έκανε κι αυτός δυνατό μαρκάρισμα στον Πικέ, ο διαιτητής του έδειξε αρχικά κίτρινη, αλλά αφού τσέκαρε ο ίδιος το video στο μόνιτορ, του έβγαλε κόκκινη!

Μόλις τρία λεπτά αργότερα, αφού πλέον και οι δύο ομάδες έπαιζαν με δέκα παίκτες, ήρθε το γκολ της Μπαρτσελόνα. Ο Άλμπα από αριστερά έδωσε στον Γκριεζμάν, αυτός με τακουνάκι έδωσε στον Μέσι, το πλασέ του οποίου κόντραρε. Ο Σουάρες επωφελήθηκε και από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ήταν το 15ο γκολ του Ουρουγουανού στην φετινή ισπανική λίγκα.

Ο Ρουφέτε έκανε πιο επιθετική την Εσπανιόλ, αλλά το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι το 90'+5'. Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν μόνο νίκη, αλλά δεν μπόρεσαν ούτε να ισοφαρίσουν, με αποτέλεσμα να ηττηθούν και να υποβιβαστούν.

Espanyol's players during the Spanish La Liga soccer match between FC Barcelona and RCD Espanyol at the Camp Nou stadium in Barcelona, Spain, Wednesday, July 8, 2020. (AP Photo/Joan Monfort) AP

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Κίκε Σετιέν): Τερ Στέγκεν, Σεμέδο (46' Φάτι), Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Ρομπέρτο, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (90'+2' Αραούχο), Μέσι, Σουάρες (82' Μπρέθγουεϊτ), Γκριεζμάν (71' Βιντάλ).

ΕΣΠΑΝΙΟΛ (Φρανθίσκο Ρουφέτε): Ντιέγκο Λόπεθ, Βίκτορ, Μπερνάρντο, Καμπρέρα, Καλέρο (66' Νταρντέρ), Βίλα, Λοθάνο, Νταβίντ Λόπεθ, Ρόκα (86' Γου Λέι), Εμπάρμπα (74' Καμπουθάνο), Ντε Τομάς.

Κόκκινες: 50' Φάτι - 53' Λοθάνο