LA LIGA

Λεβάντε - Μπέτις 4-2: Επίδειξη υπεροχής

Levante's Jose Luis Morales, left, celebrates after scoring the opening goal during the Spanish La Liga soccer match between Levante and Real Madrid at the Ciutat de Valencia stadium in Valencia, Spain, Saturday, Feb.22, 2020. (AP Photo/Alberto Saiz) AP

Η Λεβάντε νίκησε 4-2 την Μπέτις στο Καμίλο Κάνο έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ρούμπεν Ροτσίνα, ο οποίος πέτυχε ένα γκολ και έδωσε μία ασίστ σε μια επίδειξη ανωτερότητας κόντρα στους Ανδαλουσιάνους.

Αμφότερες έχουν εξασφαλίσει την παρουσία τους στην Primera και την επόμενη σεζόν. Ωστόσο διεκδικούν στις εναπομείνασες αγωνιστικές το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Η Λεβάντε υποδέχθηκε στο Καμίλο Κάνο της Μουθία την Μπέτις και τη νίκησε 4-2. Το σκορ άνοιξε στο 21ο λεπτό ο Μπόρχα Μαγιοράλ με εξαιρετική κίνηση από αριστερά κι αδειάζοντας τον αντίπαλό του με εξαιρετική ντρίμπλα.

Στο 35ο λεπτό ο Ροτσίνα έδωσε την πάσα στον Μπάρντι κι εκείνος διεύρυνε το προβάδισμα σε 2-0. Ο Μοράλες στο 50ό λεπτό έκανε το 3-0, ενώ ο Ροτσίνα στο 59ο πέτυχε το γκολ για το 4-0. Η ομάδα της Σεβίλλης ξύπνησε αργά. Μείωσε με τον Κανάλες στο 70ό λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (4-2) με τον Χουάνμι στο 87ο λεπτό.

ΛΕΒΑΝΤΕ (Πάκο Λόπεθ): Αΐτορ Φερνάντεθ, Μιραμόν, Ποστίγκο, Ρούμπεν Βέζο, Κλερκ, Ροτσίνα (64' Μελέρο), Καμπάνια, Ραντόγια, Μπάρντι (64' Ερνάνι), Μοράλες (64' Ροζέρ Μαρτί), Μπόρχα Μαγιοράλ (75' Σέρχιο Λεόν).

ΜΠΕΤΙΣ (Αλέξις Τρουχίγιο): Ρόμπλες, Μπαραγκάν (46' Χουάνμι), Μπάρτρα (58' Γκουαρδάδο), Φεντάλ, Σίντνεϊ, Άλεξ Μορένο, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Γκούιντο Ροντρίγκες (46' Τέγιο), Κανάλες, Φεκίρ (83' Λαϊνές), Μορόν (75' Μπόρχα Ιγκλέσιας).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 26 Ιουνίου

Σεβίλλη - Βαγιαδολίδ 1-1 (83' πεν. Οκάμπος / 25' Κίκο)

Σάββατο 27 Ιουνίου

Μπιλμπάο - Μαγιόρκα 3-1 (16' πεν. Ραούλ Γκαρθία, 24' Σάντσετ, 90' Βιγιαλίμπρε / 70' πεν. Μπούντιμιρ)

Θέλτα - Μπαρτσελόνα 2-2 (50' Σμόλοφ, 88' Άσπας/ 20' 67' Σουάρες)

Οσασούνα - Λεγκανές 2-1 (9' 90+6' Γκαγιέγκο / 50' Αβiλές)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Αλαβές 2-1 (59' Σαούλ, 73' πεν. Ντιέγκο Κόστα / 90+3' Χοσέλου)

Κυριακή 28 Ιουνίου

Λεβάντε - Μπέτις 4-2 (21' Μπόρχα Μαγιοράλ, 35' Μπάρντι, 51' Μοράλες, 59' Ροτσίνα / 70' Κανάλες, 87' Χουάνμι)

Βιγιαρεάλ - Βαλένθια (18:00)

Γρανάδα - Έιμπαρ (20:30)

Εσπανιόλ - Ρεάλ (23:00)