LA LIGA

Λεγκανές - Βαγιαδολίδ 1-2: Καθηλωμένοι οι Μαδριλένοι

Leganes' Kenneth Omeruo plays during a Spanish La Liga soccer match between Real Madrid and Leganes at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Spain, Wednesday, Oct. 30, 2019. (AP Photo/Bernat Armangue) AP

Η Βαγιαδολίδ νίκησε 2-1 τη Λεγκανές στο Μπουτάρκε και κράτησε καθηλωμένη την ομάδα της Μαδρίτης στη ζώνη του υποβιβασμού. Έμεινε στον πάγκο λόγω ενοχλήσεων ο Σιόβας, πέρασε αλλαγή ο Γκερέρο. (VIDEO)

Η Λεγκανές υποδέχθηκε τη Βαγιαδολίδ για την 28η αγωνιστική της ισπανικής Liga και γνώρισε την ήττα (1-2) που την κρατά ακόμη στη ζώνη του υποβιβασμού και τη φέρνει ακόμη σε πιο δύσκολη θέση, καθώς η Εσπανιόλ νίκησε 2-0 την Αλαβές.

Ο Έλληνας διεθνής αμυντικός, Δημήτρης Σιόβας, δεν αγωνίστηκε γιατί αντιμετώπισε ενοχλήσεις, ενώ ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο - ο οποίος αγωνίζεται δανεικός από τον Ολυμπιακό - πέρασε στη θέση του Καρίγιο στο 78ο λεπτό.

Η ομάδα από την Καστίλλη και Λεόν άνοιξε το σκορ μόλις ενάμιση λεπτό μετά από την έναρξη του ματς με τον Ουνάλ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη συνεννόηση ανάμεσα στον Αουαζίεμ και τον Κουέγιαερ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της κενής εστίας.

Η Βαγιαδολίδ έκανε το 0-2 στο 54ο λεπτό με τον Αλκαράθ να εκμεταλλεύεται το κενό στη γηπεδούχο άμυνα και να σκοράρει με αριστερό σουτ από το ύψος του πέναλτι. Το μόνο που κατάφεραν οι πεπινέρος ήταν να μειώσουν στο 84ο λεπτό με την εκτέλεση πέναλτι του Όσκαρ.

ΛΕΓΚΑΝΕΣ: Κουέγιαρ, Μπουστίνθα (46' Ασαλέ), Ομερουό, Αουαζιέμ, Χόναταν Σίλβα (59' Χιλ), Ροσάλες (88' Άβιλες), Αμαντού, Ρόκε Μέσα (59' Αϊτόρ), Ροντρίγκες, Όσκαρ, Καρίγιο.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μάσιπ, Μογιάνο, Φερνάντεθ, Σαλίσου, Νάτσο, Όσκαρ Πλάνο (68' Ερβίας), Αλκαράθ, Φέντε, Γκαρθία (89' Ρούμπιο), Ουνάλ (88' Χαβιέρ Σάντσεθ), Γκουαρδιόλα (81' Σάντρο Ραμίρεθ).