LA LIGA

La Liga: Buzzer beater με ασίστ Ντε Μπλάσις η Έιμπαρ

Barcelona's Luis Suarez, right, looks towards the referee after scoring a goal that was disallowed as Eibar's Pablo de Blassis protests during a Spanish La Liga soccer match between Eibar and FC Barcelona at the Ipurua stadium in Eibar, Spain, Saturday Oct. 19, 2019. (AP Photo/Alvaro Barrientos) AP

Η Έιμπαρ έκαμψε στο 90+5' με γκολ του Ορεγιάνα από ασίστ του Ντε Μπλάσις την αντίσταση της Βιγιαρεάλ και πανηγύρισε τη νίκη με 2-1. Ματσάρα με τέσσερα γκολ, αλλά δίχως νικητή στη Μαγιόρκα.

Η Έιμπαρ υποδέχθηκε τη Βιγιαρεάλ και εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη του Ιπουρούα, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 2-1 χάρη σε γκολ που σημειώθηκε στο πέμπτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.

Οι Βάσκοι άνοιξε το σκορ στο 62ο λεπτό με γκολ του Κίκε μετά από ασίστ του Ορεγιάνα. Το κίτρινο υποβρύχιο ισοφάρισε με τον Ζεράρ Μορένο στο 88ο λεπτό, αλλά η Έιμπαρ πήρε τη νίκη στο 90+5'. Ο Χιλιανός πέτυχε το γκολ, από ασίστ του πρώην εξτρέμ του Αστέρα, Πάμπλο ντε Μπλάσις.

Ματσάρα στο Ιμπεροστάρ Εστάντι της Μαγιόρκα. Τέσσερα γκολ, αλλά δίχως νικητή. Ο Ζούνιορ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους νησιώτες στο 21ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι, ο Καρδόνα ισοφάρισε για την Οσασούνα στο 69'.

Η Μαγιόρκα πήρε εκ νέου προβάδισμα με δεύτερη εκτέλεση πέναλτι στο 75ο λεπτό, αλλά η ομάδα από την Παμπλόνα έσωσε το βαθμό. Στο 77ο λεπτό ο Ρούμπεν Γκαρθία διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 11ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη 29 Οκτωβρίου

Αλαβές - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (83' Λούκας Πέρεθ / 70' Μοράτα)

Μπαρτσελόνα - Βαγιαδολίδ 5-1 (3'Λανγκλέ,29'Βιδάλ,34', 75'Μέσι,77'Σουάρες /15'Ολίβας)

Τετάρτη 30 Οκτωβρίου

Βαλένθια - Σεβίλλη 1-1 (81' Σομπρίνιο / 45+3' Οκάμπος)

Σοσιεδάδ - Λεβάντε 1-2 (47' Ουίλιαν Ζοζέ / 24' Μπάρντι, 40' Μπόρχα Μαγιοράλ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Εσπανιόλ 3-0 (4'-17' Μουνιαίν, 79' Βίκτορ Γκόμεθ)

Μπέτις - Θέλτα 2-1 (8' Έμερσον, 90' Φεκίρ/ 70' Άσπας)

Ρεάλ Μαδρίτης - Λεγκανές 5-0 (7' Ροντρίγκο, 8' Κρόος, 24' Ράμος, 69' πεν. Μπενζεμά, 90+1' Γιόβιτς)

Πέμπτη 31 Οκτωβρίου

Μαγιόρκα - Οσασούνα 2-2 (21' Ζούνιορ, 75' πεν. Σεβίγια / 69' Καρδόνα, 77' Ρούμπεν Γκαρθία)

Έιμπαρ - Βιγιαρεάλ 2-1 (62' Κίκε, 90+5΄Ορεγιάνα / 88' Μορένο)

Χετάφε - Γρανάδα (22:15)