LA LIGA

La Liga: Ανατροπή στο τέλος η Σεβίλλη

Sevilla's Lucas Ocampos, right, celebrates after scoring the opening goal of his team during the UEFA Super Cup soccer match between Bayern Munich and Sevilla at the Puskas Arena in Budapest, Hungary, Thursday, Sept. 24, 2020. (Laszlo Szirtesi/Pool via AP) AP

Η Σεβίλλη έμεινε πίσω στο σκορ στο Κάντιθ, αλλά με ανατροπή στα τελευταία λεπτά έφυγε με τη νίκη (1-3) από το Ραμόν ντε Καράνθα και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα. Πρώτο γκολ για Ράκιτιτς στη δεύτερη θητεία του στους Ανδαλουσιάνους.

Δεν άφησε την απογοήτευση και την κούραση της ήττας στην παράταση από την Μπάγερν και της απώλειας του τροπαίου του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ να την καταβάλλουν. Η Σεβίλλη έμεινε πίσω στο σκορ στο Κάντιθ από το γκολ του Σαλβαδόρ Σάντεθ στο 48ο λεπτό.

Ο Λουκ ντε Γιόνγκ ισοφάρισε για τους Ανδαλουσιάνους, οι οποίοι χάρη σε ένα εκπληκτικό φινάλε έφυγαν με τη νίκη (1-3) από το Ραμόν ντε Καράνθα. Ο Μουνίρ Ελ Χανταντί έκανε το 1-2 και ο Ράκιτιτς με το πρώτο του γκολ στο έκτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Καντίθ: Αλμπέρτο, Καρσελέν, Μάουρο, Κάλα, Εσπίνο, Μάρι, Τζόνσον (71' Φερνάντες), Σάλβι (84' Φάλι), Φερνάντες, Πόμπο (85΄Μπόντιγκερ), Νεγρέδο (77' Λοθάνο)

Σεβίλλη: Μπόνο, Νάβας, Γκόμεθ (60' Ζορντάν), Κάρλος, Ακούνια, Τόρες (61' Ελ Χαντάντι), Γκούντελι, Ράκιτιτς, Σούσο (69' Ροντρίγκες), Εν-Νεσίρι (61' Ντε Γιόνγκ), Οκάμπος

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου

Αλαβές - Χετάφε 0-0

Βαλένθια - Ουέσκα 1-1 (38' Βάις / 63' Σιόβας)

Έλτσε - Σοθιεδάδ 0-3 (55' Πόρτου, 77' πεν. Γιανουζάι, 90+4' Λόπες)

Μπέτις - Ρεάλ Μαδρίτης 2-3 (35'Μαντί,37'Καρβάλιο/14'Βαλβέρδε,48'Έμερσον (αυτ),82'Ράμος)

Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου

Οσασούνα - Λεβάντε 1-3 (38' Τόρες / 41' Μελέρο, 77' Ροζέρ, 81' Μοράλες)

Έιμπαρ - Μπιλμπάο 1-2 (48' Κίκε / 40', 87' Ουνάι Λόπεθ)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Γρανάδα 6-1 (9' Ντιέγκο Κόστα, 47' Κορέα, 65' Ζοάο Φέλιξ, 72' Γιορέντε, 85', 90+3' Σουάρες / 87' Μολίνα)

Καντίθ - Σεβίλλη 1-3 (48' Σαλβαδόρ Σάντσεθ / 65' Ντε Γιόνγκ, 90' Ελ Χανταντί, 90+6' Ράκιτιτς)

Βαγιαδολίδ - Θέλτα 1-1 (66' Σέρτζι Γκουαρδιόλα / 44' Ιάγο Άσπας)

Μπαρτσελόνα - Βιγιαρεάλ (22:00)