LA LIGA

La Liga: Ακάθεκτη Σεβίλλη φλερτάρει με την κορυφή

Sevilla's Diego Carlos reacts during the Spanish La Liga soccer match between Sevilla and Levante at the Ramon Sanchez-Pizjuan stadium in Seville, Spain, Sunday, Oct. 20, 2019. (AP Photo/Miguel Morenatti) AP

Η Σεβίλλη νίκησε 1-0 την Λεγκανές χάρη στο γκολ του Ντιέγκο Κάρλος στο 63ο λεπτό, έφθασε τα τρία σερί τρίποντα και συνεχίζει να φλερτάρει επικίνδυνα με την κορυφή. Στο -1 από Ρεάλ οι Ανδαλουσιάνοι.

Το τρένο της Σεβίλλης έχει μπει στις ράγες. Η ομάδα της Ανδαλουσίας έφθασε στην τρίτη σερί της νίκη και συνεχίζει να φλερτάρει με την κορυφή της πρώτης κατηγορίας του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι νερβιονένσες ακόμη και στην κακή τους ημέρα καταφέρνουν να πάρουν τη νίκη. Φιλοξένησαν στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν τη Λεγκανές και τη νίκησαν 1-0.

Η ομάδα της Μαδρίτης, από την οποία αποχώρησε τραυματίας ο Δημήτρης Σιόβας λίγα λεπτά μετά από την έναρξη του ματς, προέβαλε σθεναρή αντίσταση.

Τη λύση για την ομάδα της Σεβίλλης έδωσε ο Ντιέγκο Κάρλος, ο οποίος νίκησε τον Πίτσου Κουέγιαρ στο 63ο λεπτό. Οι Ανδαλουσιάνοι δεν αφήνουν σε ησυχία τις Ρεάλ και Μπαρτσελόνα. Βρίσκονται σε απόσταση ενός βαθμού από τους μερένγκες, ενώ οι μπλαουγκράνα φιλοξενούνται στην Ατλέτικο από τη Μαδρίτη.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 14ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 29 Νοεμβρίου

Θέλτα - Βαγιαδολίδ 0-0

Σάββατο 30 Νοεμβρίου

Αλαβές - Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (65' πεν. Λούκας Πέρεθ / 52' Ράμος, 69' Καρβαχάλ)

Σοσιεδάδ - Έιμπαρ 4-1 (25' Λε Νόρμαντ, 47' Ογιαρθάμπαλ, 57' Ζοζέ, 80' Έντεργκααρντ / 35' Ντιόπ)

Μαγιόρκα - Μπέτις 1-2 (55' πεν. Λάγκο Τζούνιορ / 7' πεν. Χοακίν, 33' Φεκίρ)

Βαλένθια - Βιγιαρεάλ 2-1 (49' Μορένο, 70' Τόρες / 54' Ανγκουίσα)

Κυριακή 1 Δεκεμβρίου

Σεβίλλη - Λεγκανές 1-0 (63' Ντιέγκο Κάρλος)

Μπιλμπάο - Γρανάδα 2-0 (41' πεν. Ραούλ Γκαρσία, 83' Μπέρνιτσε)

Εσπανιόλ - Οσασούνα 2-4 (20' πεν. Ρόκα, 90+3' Καγέρι / 46' Γκαρσία, 49' Άβιλα, 84' Μονκαγιόλα, 90+2' πεν. Τόρες)

Χετάφε - Λεβάντε 4-0 (54' Καμπρέρα, 60' πεν. Μολίνα, 67' Ροντρίγκεθ, 78' Τίμορ)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα (22:00)