LA LIGA

Κλωτσάει το σεντόνι η Χετάφε

Getafe's Marc Cucurella during the Spanish La Liga soccer match between Espanyol and Getafe at the RCDE Stadium in Barcelona, Spain, Sunday Nov. 24, 2019. (AP Photo/Joan Monfort) AP

Ούτε τώρα η Χετάφε. Για τρίτο διαδοχικό ματς έμεινε μακριά από τη νίκη, στο 1-1 εντός έδρας με την Έιμπαρ και εκτός τετράδας, η οποία οδηγεί στους ομίλους Champions League της επόμενης σεζόν.

Στη Γρανάδα προηγήθηκε, αλλά έφυγε με άδεια τα χέρια καθώς δέχθηκε την ανατροπή και την ήττα στο Νουέβο Λος Κάρμενες. Στο Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ έμεινε στο 0-0 με την Εσπανιόλ.

Για τρίτο διαδοχικό και δεύτερο εντός έδρας διαδοχικό ματς η Χετάφε δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη. Ο Ετέμπο άνοιξε το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή μετά το γύρισμα του Άνχελ από δεξιά γράφοντας αρχικά ένα ιδανικό σενάριο για τους Μαδριλένους.

Αυτό δεν εξελίχθηκε το ίδιο ιδανικά στη συνέχεια. Οι Βάσκοι έφθασαν στην ισοφάρισε στο τέταρτο λεπτό του επιπρόσθετου ημιχρόνου μετά την ασίστ με κεφαλιά του Σέρτζι Ενρίτς. Η ουσία έχει ότι η Χετάφε μετά από 30 ματς μένει εκτός τετράδας.

Η ομάδα μοντέλο του Χοσέ Μπορδαλάς μένει από καύσιμα στην πιο κρίσιμη καμπή και... κλωτσάει το σεντόνι του Champions League. Ακυρώθηκε στο 86ο λεπτό γκολ του Μπίγας ως οφσάιντ για... χιλιοστά. Η Έιμπαρ θα συνεχίσει μέχρι τέλους τη μάχη της παραμονής, αν και τώρα βρίσκεται εκτός ζώνης υποβιβασμού.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19 Ιουνίου

Γρανάδα - Βιγιαρεάλ 0-1

Μαγιόρκα - Λεγκανές 1-1

Σεβίλλη Μπαρτσελόνα 0-0

Σάββατο 20 Ιουνίου

Εσπανιόλ - Λεβάντε 1-3 (28' Λόπεθ / Μπόρχα Μαγιοράλ, 67' Μπάρντι, 87' αυτ. Πεδρόσα)

Μπιλμπάο - Μπέτις 1-0 (7' Ίνιγο Μαρτίνεθ)

Χετάφε - Έιμπαρ 1-1 (30' Ετέμπο / 45+6' Σάρλες)

Ατλέτικο - Βαγιαδολίδ 23:00