LA LIGA

Κλειδώνει το Champions League η Ατλέτικο

Atletico Madrid's Koke celebrates his goal with teammates during the Spanish Super Cup semifinal soccer match between Barcelona and Atletico Madrid at King Abdullah stadium in Jiddah, Saudi Arabia, Thursday, Jan. 9, 2020. (AP Photo/Hassan Ammar) AP

Η Ατλέτικο νίκησε εκτός έδρας (0-1) τη Λεβάντε και δεν μπορεί να χάσει με τίποτα την τετράδα και το Champions League καθώς αύξησε στους έξι βαθμούς τη διαφορά από τη Χετάφε, η οποία έμεινε στο 1-1 με τη Βαγιαδολίδ.

Αποφασισμένη όσο ποτέ η Ατλέτικο! Μετά την πεντάρα στην Παμπλόνα, ήλθε το δύσκολο 1-0 με τον Βιτόλο στη Μαδρίτη επί της Βαγιαδολίδ. Την Τρίτη (23/6) το απόγευμα με το ίδιο σκορ και τον ίδιο κυνισμό πέρασε από Καμίλο Κάνο της Νουθία κόντρα στη Λεβάντε.

Αυτή τη φορά δεν χρειάστηκε καν δικό της γκολ, καθώς ο Μπρούνο Γκονθάλεθ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του στην προσπάθειά του να σκοράρει. Οι ροχιμπλάνκος δείχνουν ότι δεν μπορούν να χάσουν με τίποτα την παρουσία τους στην τετράδα και την έξοδο στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Κι αυτό γιατί αύξησαν στους έξι βαθμούς τη διαφορά από τη Χετάφε, η οποία έμεινε στο 1-1 στην Καστίλλη και Λεόν. Η ομάδα της Μαδρίτης άνοιξε το σκορ στο 41ο λεπτό με τον Μάτα, αλλά η Βαγιαδολίδ ισοφάρισε στο τελικό 1-1 στο πέμπτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου με την εκτέλεση πέναλτι του Ενές Ουνάλ.

Μάλιστα η Ατλέτικο προσπέρασε και τη Σεβίλλη, η οποία το βράδυ της Δευτέρας (22/6) έμεινε στο 2-2 με τη Βιγιαρεάλ στο Θεράμικα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Δευτέρα 22 Ιουνίου

Βιγιαρεάλ - Σεβίλλη 2-2 (18' Αλκάθερ, 45+4' Πάου Τόρες / 39' Εσκουδέρο, 63' Ελ Χαντάντι)

Λεγκανές - Γρανάδα 0-0