LA LIGA

"Καθάρισε" σε 1.5 λεπτό η Ατλέτικο

Η Ατλέτικο σκόραρε δύο φορές σε ένα λεπτό και 23 δευτερόλεπτα, νίκησε 3-0 στην Παμπλόνα την Οσασούνα, η οποία είχε χάσει πέναλτι στα πρώτα λεπτά (videos)

Έπειτα από τις δύο σερί ήττες από Σοθιεδάδ και Ρεάλ, η Ατλέτικο επέστρεψε στις επιτυχίες, νικώντας 3-0 την Οσασούνα στην Παμπλόνα.

Ήρωας ήταν ο Γιαν Όμπλακ, καθώς στο 14' απέκρουσε πέναλτι του Ρομπέρτο Τόρες, ενώ η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε "καθάρισε" το ματς πετυχαίνοντας δύο γκολ σε ένα λεπτό και 23 δευτερόλεπτα!

Ο Ντιέγκο Γκοντίν πέτυχε το πρώτο φετινό τέρμα στο 36' και στο 37' ο Κεβίν Γκαμεϊρό έκανε το 0-2 με το 6ο τέρμα του στο πρωτάθλημα.

Έξι έχει και ο Αντουάν Γκριεζμάν, ενώ τα 6 έφτασε και ο Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο, καθώς ήταν αυτός που στο 90' διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Η Αλαβές πήρε σπουδαία νίκη με 2-0 στην έδρα της Βιγιαρεάλ, ενώ η Θέλτα επικράτησε 3-1 της Γρανάδα.

Οι συνθέσεις

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Ναουθέτ Πέρεθ, Μπονίν (46' Ιμανόλ Γκαρθία), Μιγκέλ Φλάνιο, Ουνάι Γκαρθία, Κάρλος Κλερκ, Όιερ, Τσάουσιτς, Ρομπέρτο Τόρες, Μπερενγκέρ (73' Ντε λας Κουέβας), Οριόλ Ριέρα, Κέναν (57' Ριβιέρ).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χουάνφραν, Χοσέ Μαρία Χιμένες, Γκοντίν, Λούκας Ερνάντεθ, Γκάμπι Τιάγκο Μέντες, Κορέα (66' Καράσκο), Κόκε, Γκριεζμάν (84' Πάρτεϊ), Γκαμεϊρό (71' Σαούλ).

*χαμένο πέναλτι 14 Ρομπέρτο Τόρες (απόκρουση Όμπλακ)

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Μάριο Γκασπάρ, Μουσάκιο, Βίκτορ Ρουίθ, Χάουμε Κόστα, Τριγκέρος, Μπρούνο Σοριάνο, Σάμου Καστιγιέχο (77' Ζόναταν ντος Σάντος), Ρομπέρτο Σοριάνο (46' Τσέρισεβ), Σανσόνε (69' Μπακαμπού), Πάτο.

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Φεμενία (85' Βιγκαράι), Πάντιτς, Φεντάλ, Τεό Ερνάντεθ, Μάρκος Γιορέντε, Ντιέγκο Τόρες, Βίκτορ Καμαράσα, Έντγκαρ Μέντεθ (73' Εσπινόσα), Ιμπάι Γκόμεθ (63' Ραούλ Γκαρθία), Ντέιβερσον.

ΘΕΛΤΑ: Ρουμπέν Μπλάνκο, Ρονκάγλια, Καμπράλ, Φοντάς, Χόνι Κάστρο, Ραντόγια, Μαρσέλο Ντίας, Βας (82' Σενιέ), Μπονγκοντά, Τζουζέπε Ρόσι (70' Γκουιντέτι), Ιάγο Άσπας (86' Παπ Ντιόπ).

ΓΡΑΝΑΔΑ (5-4-1): Οτσόα, Φουλκιέ, Ρούμπεν Βέζο, Λομπάν, Σονιέ, Ταμπανού (65' Μπουένο), Σαμπέρ, Άγκμπο (72' Πόνσε), Καρσελά, Αντρέας Περέιρα (57' Ατζίλι), Κράβετς.

*** διαβάστε ΕΔΩ για την απώλεια της Μπαρτσελόνα στην έδρα της Σοθιεδάδ

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Έιμπαρ - Μπέτις 3-1 (19' Λεόν, 23' Ενρίτς, 92' Κίκε / 84' Κάστρο)

Σάββατο

Μάλαγα - Ντεπορτίβο 4-3 (21' πέν. και 56' Μάικλ Σάντος, 40' Σάντρο Ραμίρες, 92' Οντιβέρος / 4' πέν. και 81' Μπόρχες, 72' Αντόνε)

Ρεάλ - Χιχόν 2-1 (5' πέν. και 18' Κριστιάνο Ρονάλντο / 35' Καρμόνα)

Εσπανιόλ - Λεγκανές 3-0 (47' Ζεράρ Μορένο, 51' και 88' Πιάτι)

Σεβίλλη - Βαλένθια 2-1 (53' αυτ. Γκαράι, 75' Παρέχα / 65' Ελ Χανταντί)

Κυριακή

Βιγιαρεάλ - Αλαβές 0-2 (8' Ιμπάι Γκόμεθ, 17' Καμαράσα)

Οσασούνα - Ατλέτικο 0-3 (36' Γκοντίν, 37' Γκαμεϊρό, 90' Καράσκο)

Θέλτα - Γρανάδα 3-1 (23' Ιάγο Άσπας, 39' Μπονγκοντά, 93' Παπ Ντιόπ / 87' Κράβετς)

Σοθιεδάδ - Μπαρτσελόνα 1-1 (53' Ουίλιαν Ζοζέ / 59' Μέσι)

20. Γρανάδα 5

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)