LA LIGA

Ισπανία: Πρώτη ήττα για την Ατλέτικο

Atletico Madrid forward Diego Costa reacts after a shot on goal during the first half of an International Champions Cup soccer match against Real Madrid, Friday, July 26, 2019, in East Rutherford, N.J. Atletico Madrid won 7-3. (AP Photo/Steve Luciano) AP

Η Ατλέτικο γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, καθώς η Σοθιεδάδ τη νίκησε με 2-0 χάρη στα γκολ των Έντεγκααρντ και Νάτσο Μονρεάλ μέσα σε τρία λεπτά.

Αυτή τη φορά δεν είχε ούτε Ζοάο Φέλιξ, ούτε Ντιέγκο Κόστα, ούτε τις... παλιοσειρές Σαούλ και Κόκε για "φύλακα άγγελο". Η Ατλέτικο Μαδρίτης μετά τις τρεις νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της La Liga, γνώρισε την πρώτη ήττα.

Οι κολτσονέρος του Ντιέγκο Σιμεόνε έφυγαν με άδεια τα χέρια από το Σαν Σεμπαστιάν. Οι Βάσκοι της Σοθιεδάδ άνοιξαν το σκορ με τον Μάρτιν Έντεγκααρντ. Το "παιδί θαύμα" του νορβηγικού ποδοσφαίρου δεν έχει δικαιολογήσει ακόμη τις συστάσεις που τον συνοδεύουν και η Ρεάλ τον δάνεισε αυτή τη φορά εντός Ισπανίας για να τον παρακολουθεί από πιο κοντά.

Κοντρόλαρε την μπάλα εκτός περιοχής, την έφερε στο αριστερό, ελίχθηκε εντός αυτής και νίκησε τον Γιαν Όμπλακ, ανοίγοντας το σκορ. Ύστερα από τρία λεπτά (61') ο Νάτσο Μονρεάλ εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα των Μαδριλένων κι από κοντά διαμόρφωσε το 2-0, τελικό αποτέλεσμα όπως έμελλε ν' αποδειχθεί.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 2-0 (HIGHLIGHTS)

Photo credits: AP Images