LA LIGA

Η Σοθιεδάδ διέλυσε τη Λα Κορούνια

AP PHOTO/MARTIN MEISSNER

Η Ρεάλ Σοθιεδάδ πήρε... εξάποντο απέναντι στη Λα Κορούνια, στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού, φτάνοντας σε άνετη επικράτηση στο "Ανοέτα" με 5-0.

Μετά από τέσσερις σερί ήττες, η Ρεάλ Σοθιεδάδ ξέσπασε στη Λα Κορούνια και τη "βύθισε" ακόμη περισσότερη στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού. Οι Βάσκοι επικράτησαν με 5-0 στο "Ανοέτα" για την 22η αγωνιστική και έδειξαν ότι έχουν την ποιότητα να παραμείνουν στην κατηγορία.

Ο Μικέλ Οϊαρθάμπαλ έχανε τις ευκαιρίες στο 1ο ημίχρονο, όμως ο Γουίλιαν Ζοζέ ήταν πιο ουσιαστικός και με το 11ο φετινό τέρμα του, άνοιξε το σκορ. Η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 2ο ημίχρονο, με τους Ασιέρ Ιγιαραμέντι (δις), Σέρχιο Κανάλες και Αρίτς Ελουστόνδο να βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

ΡΕΑΛ ΣΟΘΙΕΔΑΔ: Ρούλι, Οντριοθόλα, Ελουστόνδο, Νάβας, Ντε λα Μπέγια, Πριέτο (83' Γκουρίδι), Θουμπελδία, Ιγιαραμέντι, Οϊαρθάμπαλ, Γουίλιαν Ζοζέ (85' Αγκιρέτσε), Χουάνμι (69' Κανάλες)

ΛΑ ΚΟΡΟΥΝΙΑ: Ρουμπέν, Μπόβεδα, Αλμπεντόσα, Σαρ, Λουιζίνιο, Κρον Ντέλι (80' Βαλβέρντε), Γκιλιέρμε, Καρτάμπια (74' Μπακαλί), Χιλ (55' Τσολάκ), Αντριάν, Λούκας

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ρεάλ Σοθιεδάδ - Λα Κορούνια 5-0 (32' Γουίλιαν Ζοζέ, 62', 89' Ιγιαραμέντι, 75' κάσερες, 82' Ελουστόνδο)

**οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

***ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)