LA LIGA

Η Ρεάλ γλίτωσε από νέα ήττα στο "Μπερναμπέου"

AP PHOTO/FRANCISCO SECO

Το 24ο φετινό τέρμα του Κριστιάνο Ρονάλντο και ο μη καταλογισμός οφσάιντ στον Σέρχιο Ράμος στο 87' απέτρεψαν την εντός έδρας ήττα της Ρεάλ από την Αθλέτικ Μπιλμπάο (1-1).

Η Ρεάλ βρέθηκε να χάνει μέχρι το 87ο λεπτό από την Αθλέτικ Μπιλμπάο μέσα στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου", όταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο με ένα γκολ οφσάιντ ισοφάρισε σε 1-1 και εξασφάλισε και μαθηματικά τη θέση των "μερένγκες" στο επόμενο Champions League μέσω τετράδας Primera Division.

Οι Βάσκοι "πάγωσαν" την Καστίλλη στο 14ο λεπτό, όταν σε μία αντεπίθεση, ο Ινιάκι Γουίλιαμς με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ. Παρότι παρατάχθηκαν με τους βασικούς, οι "μερένγκες" δυσκολεύτηκαν να παράξουν ευκαιρίες και μάλιστα, αφήνοντας χώρους στα μετόπισθεν, κινδύνευσαν με δεύτερο τέρμα.

Ο Ζινεντίν Ζιντάν έριξε στη μάχη τους Ίσκο και Γκάρεθ Μπέιλ στο 69ο λεπτό, με τη Ρεάλ να τα παίζει όλα για όλα και να κλείνει τους φιλοξενουμένους στα καρέ τους. Η Αθλέτικ είχε μία τεράστια ευκαιρία με το σώμα του Ντάνιελ Καρβαχάλ και το δοκάρι να αποσοβούν το 0-2, την ώρα που ο Κέπα, από την πλευρά του, έκανε ό,τι μπορούσε για να κρατήσει το μηδέν στην εστία του. Δεν τα κατάφερε, αφού στο 87ο λεπτό, ο Λούκα Μόντριτς έπιασε ένα σουτ εκτός περιοχής και ο Ρονάλντο έκανε το τακουνάκι για το 24ο φετινό τέρμα του. Ο Σέρχιο Ράμος έκανε κίνηση προς την μπάλα από θέση οφσάιντ, ωστόσο ο διαιτητής δεν καταλόγισε την παράβαση, με συνέπεια να παραμείνει το 1-1.

Η Χετάφε "σόκαρε" τη Βαλένθια μέσα στο "Μεστάγια" και πήρε τη νίκη με 2-1, που τη διατηρεί σε τροχιά Ευρώπης. Οι Μαδριλένοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και προηγήθηκαν με δύο τέρματα του Λοΐκ Ρεμί. Ο Ροντρίγκο μείωσε με το 16ο φετινό τέρμα του, ωστόσο η αποβολή του αρχηγού των "νυχτερίδων" και πρώην αρχηγού και των φιλοξενουμένων, Ντάνι Παρέχο, απέτρεψε πιθανή ισοφάριση.

Οι συνθέσεις

ΡΕΑΛ: Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Βάθκεθ, Κρόος, Μόντριτς, Ασένσιο (69' Ίσκο), Μπενζεμά (69' Μπέιλ), Ρονάλντο

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Κέπα, Ντε Μάρκος, Νούνιεθ, Μαρτίνεθ, Μπαλενθιάγα, Ιτουράσπε, Σαν Χοσέ, Λέκε (79' Σουσαέτα), Γκαρθία, Κόρντομπα (70' Μουνιαΐν), Γουίλιαμς (85' Αντούριθ)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντομένετς, Μοντόγια, Γκαράι, Μουρίγιο, Γκαγιά, Περέιρα (61' Τόρες), Παρέχο, Μακσίμοβιτς (61' Σολέρ), Γκέντες, Βιέτο (61' Ροντρίγκο), Τζάτζα

ΧΕΤΑΦΕ: Γκουαΐτα, Σουάρες, Ντακονάμ, Γκονθάλεθ, Καμπρέρα, Πορτίγιο (76' Μόρα), Φλαμινί, Φαζρ, Εντιάιγ (90+2' Αντούνες), Μολίνα, Ρεμί (62' Χιμένεθ)

*κόκκινη 86' Παρέχο

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Π. Λόπεθ, Χ. Λόπεθ, Ντ. Λόπεθ, Ερμόσο, Μαρτίν, Νταρντέρ, Σάντσες, Σάντσεθ (67' Μελένδο), Πιάτι (46' Γκαρθία), Μορένο, Μπαπτιστάο (79' Ναβάρο)

ΕΙΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Κάπα, Ολιβέιρα, Λομπάν, Άνχελ, Εσκαλάντε, Γκαρθία (85' Ντιόπ), Λεόν, Χορδάν, Ίβι (90' Χουνκά), Πένια (80' Κίκε)

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Ντεπορτίβο - Σεβίλλη 0-0

Θέλτα - Μπαρτσελόνα 2-2 (45' Χόνι Κάστρο, 82' Ιάγο Άσπας / 36' Ντεμπελέ, 64' Αλκάθερ)

Βιγιαρεάλ - Λεγανές 2-1 (42' Βίκτορ Ρουίθ, 55' Μπάκα / 82' Μπράσανατς)

Τετάρτη

Εσπανιόλ - Έιμπαρ 0-1 (32' Λομπάν)

Βαλένθια - Χετάφε 1-2 (69' Ροντρίγκο / 16', 49' Ρεμί)

Ρεάλ - Μπιλμπάο 1-1 (87' Ρονάλντο / 14' Γουίλιαμς)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)