LA LIGA

Η Μπιλμπάο πήρε στο 94' το ντέρμπι Ευρώπης

Ένα επεισοδιακό τέρμα του Ραούλ Γκαρθία στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε στην Αθλέτικ Μπιλμπάο τη νίκη με 1-0 μέσα στην έδρα της Έιμπαρ, σε ένα βασκικό ντέρμπι με φόντο ακόμα και το Champions League.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο "πάσχιζε" να φύγει με βαθμό από το "Ιπουρούα" της Έιμπαρ στο βασκικό ντέρμπι με φόντο μία θέση στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της νέας σεζόν, μέχρι να έρθει ο Ραούλ Γκαρθία και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων να της δώσει τη νίκη με 1-0 για την 33η αγωνιστική της Primera Division.

Οι δύο ομάδες προσέφεραν ένα παιχνίδι με εξαιρετικό ρυθμό, ευκαιρίες εκατέρωθεν, αλλά χωρίς γκολ. Στο 56ο λεπτό οι ισορροπίες άλλαξαν, όταν ο Γκονσάλο Εσκαλάντε έκανε ένα εγκληματικό τάκλιν και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ μέχρι το 94', όταν ο Γκαρθία πήρε το ριμπάουντ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπενιάτ που χτύπησε στο δοκάρι του Γιοέλ. Το 1-0 έδωσε το "τρίποντο" στους φιλοξενούμενους, που προσπέρασαν και την έτερη βασκική ομάδα που ερίζει για ευρωπαϊκό "εισιτήριο" και βρίσκονται έναν βαθμό πίσω από την Βιγιαρεάλ στην 5η θέση, μία θέση που προσφέρει ακόμα και "εισιτήριο" Champions League σε περίπτωση που τη φετινή διοργάνωση κατακτήσει μία εκ των Ρεάλ ή Ατλέτικο.

ΕΙΜΠΑΡ: Γιοέλ, Κάπα, Γκάλβεθ, Ράμις, Λούνα (42' Χουνκά), Λεόν, Γκαρθία, Εσκαλάντε, Ινούι (59' Ριβέρα), Κίκε, Ενρίτς (89' Αντριάν)

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Κέπα, Ντε Μάρκος, Άλβαρεθ, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Γκαρθία, Ιτουράσπε (64' Μπενιάτ), Σαν Χοσέ, Μουνιαΐν, Γουίλιαμς (86' Σουσαέτα), Αντούριθ (81' Σαμπίν)

*κόκκινη 56' Εσκαλάντε

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σεβίλλη - Γρανάδα 2-0 (4' και 46' Γκάνσο)

Σάββατο

Μάλαγα - Βαλένθια 2-0 (36' Ρέθιο, 40' Σάντρο Ραμίρεθ)

Βιγιαρεάλ - Λεγκανές 2-1 (68' και 92' Μπακαμπού / 90' Γκερέρο)

Οσασούνα - Χιχόν 2-2 (19' αυτ. Μερέ, 72' Κέναν / 79' Κανέγια, 81' Κάρλος Κάστρο)

Εσπανιόλ - Ατλέτικο 0-1 (73' Γκριεζμάν)

Κυριακή

Σοθιεδάδ - Ντεπορτίβο 1-0 (28' Ουίλιαν Ζοζέ)

Θέλτα - Μπέτις 0-1 (54' Μπράσανατς)

Λας Πάλμας - Αλαβές 1-1 (44' ΚΠ Μπόατενγκ / 61' Ιμπάι Γκόμεθ)

Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 2-3 (28' Καζεμίρο, 86' Χάμες Ροντρίγκες / 33' και 92' Μέσι, 73' Ράκιτιτς)

*ματς λιγότερο οι Ρεάλ και Θέλτα

**οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

***ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)