LA LIGA

Η Μπαρτσελόνα γλίτωσε στο 90' από τον Σιόβα

Το πέναλτι του Λιονέλ Μέσι στο 90' έδωσε στην Μπαρτσελόνα μία αγχωτική νίκη απέναντι στη Λεγκανές του Δημήτρη Σιόβα στο "Καμπ Νόου". Στα 19 γκολ έφτασε ο Αργεντινός, στο -1 από τη Ρεάλ οι "μπλαουγκράνα".

Η Λεγκανές του Δημήτρη Σιόβα έφτασε μία ανάσα από τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά το πέναλτι του Λιονέλ Μέσι στο 90' έδωσε τη νίκη 2-1 στην Μπαρτσελόνα και την κράτησε στη μάχη του τίτλου.

Η βραδιά άρχισε ευχάριστα για τους γηπεδούχους, αφού στο 4ο λεπτό ο Λιονέλ Μέσι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Έλληνα κεντρικού αμυντικού στο τεχνητό οφσάιντ και άνοιξε το σκορ. Οι "μπλαουγκράνα" θύμιζαν περισσότερο την ομάδα που συνετρίβη στο Παρίσι προ ημερών παρά αυτή που νίκησε τους "νεοφώτιστους" στον πρώτο γύρο με 5-1 και γι' αυτό ο Μαρκ Αντρέ τερ Στέγκεν έγινε ήρωας ουκ ολίγες φορές.

Ο Λουίς Ενρίκε... αρνιόταν να προχωρήσει σε αλλαγές, οι MSN δεν μπορούσαν να απειλήσουν την εστία του Ιάγο Ερερίν και στο 71' ήρθε η πανωλεθρία από την ισοφάριση του Ουνάι Λόπεθ. Ο Αντρές Ινιέστα πέρασε στον αγώνα στο 80ό λεπτό για το 400ό παιχνίδι πρωταθλήματος, αντικαθιστώντας -κάτω από αποδοκιμασίες- τον Αντρέ Γκόμες. Ο αγώνας μεταφέρθηκε στην... περιοχή της Λεγκανές και στο 90' ο Νεϊμάρ κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μέσι για το 19ο τέρμα του και τη νίκη "φιλί ζωής" για τους πρωταθλητές.

*** διαβάστε ΕΔΩ για το ρεκόρ και την καταστροφή του Ερνέστο Βαλβέρδε, καθώς και για τη νίκη της Βιγιαρεάλ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο, Ουμτιτί, Ματιέ, Ντιν (81' Άλμπα), Ράκιτιτς, Γκόμες (80' Ινιέστα), Ραφίνια (80' Σουάρεθ), Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ

ΛΕΓΚΑΝΕΣ: Ερερίν, Τίτο, Μαντοβάνι, Σιόβας (87' Ίνσουα), Ρίκο, Ελ Ζαρ, Αλμπέρτο, Μοράν (65' Λόπεθ), Γκάμπριελ, Σιμανόβσκι (70' Ματσίς), ΓΚερέρο

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γρανάδα - Μπέτις 4-1 (18' Καρσελά, 28', 64' Ράμος, 33' Περέιρα / 75' Πετρός)

Σάββατο

Χιχόν - Ατλέτικο 1-4 (49' Άλβαρεθ / 46' Φερέιρα Καράσκο, 80', 81', 85' Γκαμεϊρό)

Ρεάλ - Εσπανιόλ 2-0 (33' Μοράτα, 83' Μπέιλ)

Ντεπορτίβο - Αλαβές 0-1 (68' πέν. Γκαρθία)

Σεβίλλη - Έιμπαρ 2-0 (30' Σαράμπια, 90+1' Βιτόλο)

Κυριακή

Σοθιεδάδ - Βιγιαρεάλ 0-1 (90+4' Καστιγέχο)

Βαλένθια - Μπιλμπάο 2-0 (13' Νανί, 45+1' Τζάτζα)

Θέλτα - Οσασούνα 3-0 (23' Σίστο, 87' Χοθαμπέδ, 89' Άσπας)

Μπαρτσελόνα - Λεγκανές 2-1 (4', 90' πέν. Μέσι / 71' Λόπεθ)

** δύο ματς λιγότερα η Ρεάλ

***οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

****ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

*****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

******στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)