LA LIGA

Η Εσπανιόλ χάλασε στο 93' σερί 22 αγώνων της Ρεάλ

AP PHOTO/MANU FERNANDEZ

Η Ρεάλ αντιμετώπισε τον... αγαπημένο αντίπαλό της, την Εσπανιόλ, ωστόσο μετά από 22 αγώνες δίχως ήττα, ένα γκολ του Ζεράρ Μορένο στο 93' έσπασε το σερί κι έδωσε τη νίκη 1-0 στους Καταλανούς.

Η Ρεάλ μετρούσε 11 σερί νίκες επί της Εσπανιόλ και 22 παιχνίδια αήττητη απέναντι σε αυτόν τον αντίπαλο, ωστόσο μετά από το ματς της 26ης αγωνιστικής στην Primera Division, τα δύο σερί έσπασαν. Το τελικό 1-0 διαμορφώθηκε με γκολ στο 93' του Ζεράρ Μορένο και το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο, αν ο Καταλανός επιθετικός ήταν πιο εύστοχος.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, ειδικά από τη στιγμή που ο Ζινεντίν Ζιντάν είχε να αντιμετωπίσει και τις γνωστές απουσίες των Τόνι Κρόος, Λούκα Μόντριτς, Μαρσέλο και Χεσούς Βαγέχο, ενώ ο Γάλλος προπονητής προφύλαξε και τον Κριστιάνο Ρονάλντο, αφήνοντάς τον εκτός αποστολής.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, έχασαν κάποιες καλές στιγμές στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο στο 31' ο Ζεράρ Μορένο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τους διαιτητές να μην κατακυρώνουν το γκολ λόγω οφσάιντ που δεν υπήρχε.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Γκάρεθ Μπέιλ που αγωνίστηκε μόνος του στην κορυφή έκανε σουτ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Βίκτορ Σάντσεθ που έκανε τάκλιν, αλλά ούτε τότε ο διαιτητής είχε σωστή κρίση.

Στο 2ο ημίχρονο υπήρχε μεγαλύτερος ρυθμός, με τους Καταλανούς σαφώς ανώτερους, να χάνουν διαρκώς ευκαιρίες με τον Μορένο και τον Κέιλορ Νάβας πρωταγωνιστή. Στο 48', μάλιστα, είχαν δοκάρι με κεφαλιά του Όσκαρ Ντουάρτε.

Με τον Ζιντάν να μην έχει κάποιο από τα "βαριά πυροβολικά" στον πάγκο, οι αλλαγές δεν είχαν αποτέλεσμα. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων "τιμώρησαν" τη Ρεάλ με γυριστό του Μορένο για το τελικό 1-0.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Ντιέγο Λόπεθ, Ναβάρο, Νταβίδ Λόπεθ, Ντουάρτε, Μαρτίν, Νταρντέρ, Σάντσες, Σάντσεθ (70' Γκρανέρο), Πιάτι (78' Μπαπτιστάο), Γκαρθία, Μορένο

ΡΕΑΛ: Νάβας, Χακιμί, Ράμος, Βαράν, Νάτσο, Γιορέντε, Κόβατσιτς (89' Μαγιοράλ), Βάθκεθ, Ίσκο (69' Μπενζεμά), Ασένσιο, Μπέιλ (82' Θεμπάγιος)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)