LA LIGA

Η Εσπανιόλ σόκαρε την Ατλέτικο

Ο Σέρχιο Γκαρθία βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 87ο λεπτό και σόκαρε την Ατλέτικο Μαδρίτης, δίνοντας τη νίκη με 1-0 στην Εσπανιόλ για την 17η αγωνιστική της Primera Division.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έχασε τις ευκαιρίες και μαζί και αρκετές από τις ελπίδες που διατηρούσε για να επιστρέψει στη μάχη του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε γνώρισε την ήττα στη Βαρκελόνη από την Εσπανιόλ με 0-1, από γκολ που σημείωσε στο 87' ο Σέρχιο Γκαρθία.

Οι "ροχιμπλάνκος" ήταν ανώτεροι στο 1ο ημίχρονο, αν και δεν είχαν εύστοχο σουτ, ωστόσο στο 2ο μέρος ο Φερνάντο Τόρες και ο Κεβέν Γκαμεϊρό έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, με συνέπεια να το "πληρώσουν" στο τέλος.

Οι συνθέσεις

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Π. Λόπεθ, Χ. Λόπεθ, Ντουάρτε, Ερμόσο, Μαρτίν, Νταρντέρ (86' Γκρανέρο), Φουέγο, Ντ. Λόπεθ, Μπαπτιστάο (72' Πιάτι), Μορένο, Γκαρθία

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Βερσάλκο, Σάβιτς, Γκοδίν, Λουίς, Πάρτεϊ (63' Κορέα), Γκάμπι (84' Αουγκούστο), Σαούλ, Κόκε, Τόρες (70' Γκαμεϊρό), Γκριεζμάν

ΜΠΕΤΙΣ: Αδάν, Μπαραγάν (84' Ναουέλ), Μαντί, Φεντάλ, Ντουρμίσι, Ρουίθ, Αμάτ, Χοακίν, Καμαράσα (71' Μπουντεμπούζ), Τέγιο (84' Γκράθια), Λεόν

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ερερίν, Λέκε, Νούνιεθ, Λαπόρτ, Σαμπόριτ, Ιτουράσπε, Ρίκο, Ντε Μάρκος, Γκαρθία (84' Μπενιάτ), Σουσαέτα (90+1' Κόρντομπα), Γουίλιαμς (71' Αντούριθ)

*κόκκινη 34' Αμάτ

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Λεβάντε - Λεγανές 0-0

Τετάρτη

Χετάφε - Λας Πάλμας 2-0 (6' Χουάν Κάλα, 15' Εντιάιγ)

Σοθιεδάδ - Σεβίλλη 3-1 (17' Ίνιγο Μαρτίνεθ, 76' Θουμπελντία, 90' Βέλα / 44' Μπεν Γεντέρ)

Πέμπτη

Έιμπαρ - Ζιρόνα 4-1 (1', 54' Ινούι, 10' Σάρλες, 90+2' Χορδάν / 26' Τιμόρ)

Αλαβές - Μάλαγα 1-0 (60' Ελ Χανταντί)

Παρασκευή

Μπέτις - Μπιλμπάο 0-2 (36' πέν. Γκαρθία, 85' αυτ. Φεντάλ)

**οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

***ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)