ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Εύκολα η Ατλέτικο την Ουέσκα, τραυματίστηκε ο Χιμένες

Atletico's Antoine Griezmann's celebrates his side opening goal during the Europa League Final soccer match between Marseille and Atletico Madrid at the Stade de Lyon outside Lyon, France, Wednesday, May 16, 2018. (AP Photo/Christophe Ena) AP PHOTO/CHRISTOPHE ENA

Νίκη με συνοπτικές διαδικασίες, σημειώνοντας τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, πανηγύρισε η Ατλέτικο Μαδρίτης επί της Ουέσκα, τραυματίστηκε ο Χιμένες. Νίκη για Εσπανιόλ, ισοπαλία στο Σοθιεδάδ - Βαγεκάνο

Νίκη με συνοπτικές διαδικασίες, σημειώνοντας τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, πανηγύρισε η Ατλέτικο Μαδρίτης επί της νεοφώτιστης, Ουέσκα, η οποία στην ισπανική πρωτεύουσα γνώρισε την τέταρτη στην σειρά ήττα της. Οι Αντουάν Γκριεζμάν (16'), Τόμας Πάτρεϊ (29') και Κόκε (33') πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε.

Ο Αργεντινός προπονητής ξεκούρασε τους Σαούλ, Ροντρίγο και Χουανφράν εξαιτίας του μεγάλου ντέρμπι με την Ρεάλ Μαδρίτης που ακολουθεί, στο πρόγραμμα της Primera Division, αλλά έχασε τον Ουρουγουανό αμυντικό, Χοσέ Μαρία Χιμένες που τραυματίστηκε και αποχώρησε στο πρώτο ημίχρονο.

Εξάλλου, η Εσπανιόλ με γκολ του Ερμόζο στο 68' νίκησε 1-0 την Έιμπαρ στην Βαρκελώνη, ενώ η Ρεάλ Σοθιεδάδ έμεινε στο 2-2 με τη Ράγιο Βαγεκάνο στο "Ανοέτα" του Σαν Σεμπαστιάν.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

Εσπανιόλ - Έιμπαρ 1-0 (68' Ερμόζο)

Ρεάλ Σοθιεδάδ - Ράγιο Βαγεκάνο 2-2 (5' Μπαουτίστα, 79' Γουίλιαν Χοσέ / 31' Αντβινκούλα, 36' πεν. Τρέχο)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Ουέσκα 3-0 (16' Γκριεζμάν, 29' Πάτρεϊ, 33' Κόκε)