LA LIGA

Ένας 19χρονος έσωσε την Ατλέτικο στο ντεμπούτο του

AP PHOTO/MINDAUGAS KULBIS

Η Ατλέτικο Μαδρίτης βρέθηκε προ του φάσματος της εντός έδρας ήττα από την Έιμπαρ, ωστόσο ο 19χρονος Μπόρχα Γκαρθές ισοφάρισε στις καθυστερήσεις στο ντεμπούτο του με τους "ροχιμπλάνκος".

Τα πολλά προβλήματα τραυματισμών επηρέασαν εμφανώς την Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία χρειάστηκε το ντεμπούτο ενός 19χρονου για να αποφύγει την εντός έδρας ήττα από την Έιμπαρ. Ο Ισπανός επιθετικός Μπόρχα Γκαρθές πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 71' στη θέση του Ρόντρι, κάνοντας ντεμπούτο με την πρώτη ομάδα των "ροχιμπλάνκος", και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε δοκίμασε ένα 4-3-3 και να δικαιώνεται βάσει ευκαιριών, έστω κι αν ο Ντιέγκο Γκοδίν πήρε τη θέση του Λικά Ερναντέζ που είχε πόνους στην κοιλιά πριν από τη σέντρα. Οι γηπεδούχοι είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Μάρκο Ντμίτροβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 87ο λεπτό, με τον Σέρχιο Ενρίτς, ένα γικολ για το οποίο χρειάστηκε και VAR για να αποδειχθεί ότι ο σκόρερ δεν έκανε χέρι κι ένα γκολ που θα μπορούσε να φέρει την πρώτη νίκη της ομάδας απέναντι στους Μαδριλένους.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ (4-3-3): Όμπλακ, Χουανφράν, Χιμένες, Γκοδίν, Λουίς, Κόκε, Ρόντρι (71' Γκαρθές), Σαούλ, Γκριεζμάν, Κόστα, Λεμάρ (59' Κορέα)

ΕΙΜΠΑΡ (4-2-3-1): Ντμίτροβιτς, Πένια, Ολιβέιρα, Αρμπίγια, Κότε, Ντιοπ (80' Καρδόνα), Άλβαρεθ, Ντε Μπλάσις, Χορδάν, Μίγια (57' Εσκαλάντε), Σάρλες (57' Ενρίτς)