LA LIGA

Ατλέτικο - Αλαβές 2-1: Εδραιώνονται στην τρίτη θέση οι Μαδριλένοι

Η Ατλέτικο επικράτησε 2-1 της Αλαβές στην Μαδρίτη και έκανε άλμα για την κατάληψη της 3ης θέσης, ούσα πλέον στο +4 από την Σεβίλλη (VIDEOS).

Η Σεβίλλη δεν σταματάει να κάνει δώρα και η Ατλέτικο συνεχίζει να τα ξετυλίγει και να απολαμβάνει το περιεχόμενό τους.

Μία ημέρα μετά το εντός έδρας 1-1 των Ανδαλουσιανών στην έδρα τους απέναντι στην Βαγιαδολίδ, η Ατλέτικο εκμεταλλεύτηκε τη γκέλα τους αφού επιβλήθηκε με 2-1 της Αλαβές στο "Γουάντα Μετροπολιτάνο" και απέκτησε προβάδισμα για την 3η θέση στην La Liga.

Οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε μόνο "μάτια δεν έβγαλαν" στο πρώτο 45λεπτο και χρειάστηκε μία στημένη φάση για να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα: αυτή ήρθε στο 59', όταν ο Τρίπιερ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Σαούλ που ερχόταν ως τρέιλερ πήρε την καρφωτή κεφαλιά για το 1-0.

Το 2-0 δεν άργησε να έρθει, με τον Γιορέντε να κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του μέσα στην περιοχή από τον Ντουάρτε και τον Ντιέγκο Κόστα να ευστοχεί από την άσπρη βούλα στο 73'.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν το σκορ στις καθυστερήσεις, με τον Κόκε να κάνει χέρι σε εκτέλεση φάουλ και τον Χοσέλου (ο παίκτης που χτύπησε το φάουλ) να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και να νικάει τον Όμπλακ για το τελικό 2-1.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

26 Ιουνίου

Σεβίλλη - Βαγιαδολίδ 1-1 (83' πεν. Οκάμπος / 25' Κίκο)

27 Ιουνίου

Μπιλμπάο - Μαγιόρκα 3-1 (16' πεν. Ραούλ Γκαρθία, 24' Σάντσετ, 90' Βιγιαλίμπρε / 70' πεν. Μπούντιμιρ)

Θέλτα - Μπαρτσελόνα 2-2 (50' Σμόλοφ, 88' Άσπας/ 20' 67' Σουάρες)

Οσασούνα - Λεγκανές 2-1 (9' 90+6' Γκαγιέγκο / 50' Αβiλές)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Αλαβές 2-1 (59' Σαούλ, 73' πεν. Ντιέγκο Κόστα / 90+3' Χοσέλου)