ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Αλαβές - Ρεάλ 1-0: Νέα γκέλα για Ρεάλ, δεν σκοράρει ούτε με αίτηση!

Real Madrid's Dani Ceballos, heads the ball between Deportivo Alaves' Mubarak Wakaso and Jony Rodriguez, left, during the Spanish La Liga soccer match between Real Madrid and Deportivo Alaves at Mendizorroza stadium, in Vitoria, northern Spain, Saturday, Oct. 6, 2018. (AP Photo/Alvaro Barrientos) AP PHOTO/ALVARO BARRIENTOS

Απίστευτο και όμως... ισπανικό! Η Ρεάλ Μαδρίτης όχι μόνο έμεινε άσφαιρη για τέταρτο σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις αλλά γνώρισε την ήττα με 1-0 στην έδρα της Αλαβές με γκολ στο 95ο λεπτό (VIDEOS)!

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν διανύει απλά μία παρατεταμένη περίοδο ντεφορμαρίσματος αλλά είναι σε μία μαύρη τρύπα! Η τελευταία απόδειξη έρχεται από τη Χώρα των Βάσκων, με την Αλαβές όχι μόνο να αντιστέκεται και να κόβει βαθμούς από τους πρωταθλητές Ευρώπης των τριών τελευταίων ετών αλλά να παίρνει και μία τεράστια νίκη στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ στο 94 37'' (1-0)!

Αυτή ήταν η πρώτη επιτυχία για τους Βάσκους απέναντι στην πανίσχυρη Ρεάλ μετά τον Μάιο του 2000 (από τότε μετρούσε εννέα σερί ήττες) και μόλις η τρίτη συνολικά στην ιστορία της στην La Liga απέναντι στους "μερένγκες".

Στον αντίποδα, η ομάδα του Λοπετέγκι έμεινε για τέταρτο διαδοχικό ματς χωρίς γκολ (3 ήττες και 1 ισοπαλία σε αυτό το διάστημα) και παραμένει άσφαιρη για σχεδόν επτά ώρες, με το τελευταίο της γκολ να το έχει πετύχει ο Ασένσιο στις 22 Σεπτεμβρίου, στο 1-0 επί της Εσπανιόλ για το πρωτάθλημα.

Deportivo Alaves' Manu Garcia celebrates after scoring his goal in the last minutes during the Spanish La Liga soccer match between Real Madrid and Deportivo Alaves at Mendizorroza stadium, in Vitoria, northern Spain, Saturday, Oct. 6, 2018. (AP Photo/Alvaro Barrientos) AP PHOTO/ALVARO BARRIENTOS

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, η ομάδα της Μαδρίτης ήταν απογοητευτική καθώς με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο όπου είχε δύο καλές ευκαιρίες (στο 5' με σουτ του Θεμπάγιος και στο 9' με σουτ του Μπενζεμά), στα υπόλοιπα 80 λεπτά συν τις καθυστερήσεις, έδειξε να "βραχυκυκλώνει" και να μην έχει λύσεις και δημιουργικές ιδέες κόντρα στους μαχητικούς Βάσκους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λοπετέγκι έριξε κατά σειρά στο ματς τους Μαριάνο Ντίας, Ασένσιο και Βινίσιους (έγιναν αλλαγή οι Μπενζεμά, Καζεμίρο και Μπέιλ), χωρίς όμως να αλλάξει η κατάσταση, με την Αλαβές να δίνει μέτρα στους "μερένγκες" αλλά να μην απειλείται ουσιαστικά.

Μάλιστα πριν φτάσει στο ιστορικό γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα (ο σκόρερ Μανού Γκαρθία είχε μπει στο 74' στη θέση του Γουακάσο), είχε και τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς μέχρι το 95', με το σουτ του Τζόνι μέσα από την περιοχή μετά από εντυπωσιακό σπρίντ να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κουρτουά.

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Ναβάρο, Λαγκουάρντια, Μαριπάν (88' Μαρτίν), Ντουάρτε, Μπράτσανατς, Πίνα, Γουακάσο (74' Μανού Γκαρθία), Ιμπάι Γκόμεθ (67' Σομπρίνο), Καλέρι, Τζόνι

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Ράμος, Βαράν, Νάτσο, Κρόος, Μπενζεμά (46' Μαριάνο Ντίας), Μόντριτς, Μπέιλ (80' Βινίσιους), Καζεμίρο (62' Ασένσιο), Οντριοθόλα, Θεμπάγιος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΛΑΒΕΣ-ΡΕΑΛ.