ΣΚΩΤΙΑ

Σοκ στο 93' για τον Τζέραρντ

IAN RUTHERFORD/PA VIA AP

Ο Στίβεν Τζέραρντ κρατούσε στο χέρι την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα ως προπονητής, παρότι οι Ρέιντζερς έπαιζαν με 10 παίκτες, ωστόσο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων η Αμπερντίν ισοφάρισε σε 1-1.

Από τον παράδεισο στην κόλαση βρέθηκαν οι Ρέιντζερς, που ισοφαρίστηκαν σε 1-1 στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων από την Αμπερντίν και έχασαν την ευκαιρία να καταγράψουν μία σπουδαία νίκη.

Στο ντεμπούτο του ως προπονητής σε διοργάνωση πρωταθλήματος, ο Στίβεν Τζέραρντ πήρε την πρώτη "κρυάδα" στο 12', όταν έχασε τον κορυφαίο επιθετικό του, Αλφρέδο Μορέλος, με κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης στον Σκοτ Μακένα.

Παρ' όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με πέναλτι του Τζέιμς Τάβερνιερ, προβάδισμα που διατηρούσαν μέχρι τις καθυστερήσεις, όταν ο 19χρονος Μπρους Άντερσον, στο ντεμπούτο του με την Αμπερντίν, ξεσήκωσε το "Πίτοντρι", γράφοντας το 1-1.

Η σύνθεση των Ρέιντζερς: Μακγκρέγκορ, Τάβερνιερ, Κάτιτς, Γκόλντσον, Φλάναγκαν, Άρφιλντ, Τζακ (82' Ετζάρια), Κουλιμπαλί, Μέρφι (70' Κεντ), Γουίντας, Μορέλος

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Σέλτικ - Λίβινγκστον 3-1 (8' Ρόγκιτς, 26' Εντουάρ, 50' πέν. Εντσάμ / 90+3' Ρόμπινσον)

Σεντ Μίρεν - Νταντί 2-1 (8', 83' Μάλεν / 12' Ενγκουαταλά)

Κιλμάρνοκ - Σεντ Τζόνστοουν 2-0 (58' Μπόιντ, 85' Εντζολί)

Χάμιλτον - Χαρτς 1-4 (17' Μίλερ / 20', 58' Χάρινγκ, 49' πέν. Νέισμιθ, 62' Μακλίν)

Αμπερντίν - Ρέιντζερς 0-1 (30' πέν. Τάβερνιερ)

05/08 17:00 Χιμπέρνιαν - Μάδεργουελ

Photo credits: Ian Rutherford/PA via AP