ΣΚΩΤΙΑ

Νίκη με Μπογιατά η Σέλτικ, "σοκ" στο 94' για Ρέιντζερς

ΑΕΚ - ΣΕΛΤΙΚ / CHAMPIONS LEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
ΑΕΚ - ΣΕΛΤΙΚ / CHAMPIONS LEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Σέλτικ νίκησε (1-0) τη Χάμιλτον χάρη στο γκολ του Μπογιατά στο 63', ενώ η Ρέιντζερς δέχθηκε την ισοφάριση (3-3) στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων στην έδρα της Μάδεργουελ κι ο Στίβεν Τζέραρντ κριτική για την αλλαγή πριν το... κόρνερ.

Δύο αναμετρήσεις περιελάμβανε το πρόγραμμα της τρίτης αγωνιστικής της Scottish Premieship την Κυριακή 26 Αυγούστου. Οι δύο των παραδοσιακών δυνάμεων του ποδοσφαίρου της χώρας.

Η Ρέιντζερς δοκιμάστηκε στην έδρα της Μάδεργουελ. Ο Στίβεν Τζέραρντ έδωσε φανέλα βασικού στο πρόσφατο μεταγραφικό απόκτημα, Κάιλ Λάφερτι, κι εκείνος "απάντησε" δύο φορές στις ισάριθμες που οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα.

Μάλιστα, το γκολ του Ετζάρια έδωσε προβάδισμα στους "τζερς" και κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους. Ωστόσο, δέχθηκαν την ισοφάριση στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μάλιστα, ο τεχνικός της και πρώην αρχηγός της Λίβερπουλ δέχθηκε κριτική γιατί έκανε την τελευταία αλλαγή πριν εκτελεστεί το κόρνερ από το οποίο προήλθε το γκολ της ισοφάρισης.

Η Σέλτικ από την άλλη, χρειάστηκε ένα γκολ για να κάμψει στη Γλασκώβη την αντίσταση της Χάμιλτον. Αυτό του Μπογιατά στο 63ο λεπτό.

Η ενδεκάδα της Ρέιντζερς...

ΜακΓκρέγκορ, Φλάναγκαν, Γκόλντσον, Κάτιτς, Μπάρισιτς (78' Μίντλετον), Τζακ, Ετζάρια (90'+4' Ουάλας), Ταβερνιέ, Χάλιντεϊ (68' Άρφιλντ), Λάφερτι, Μορέλος

Η σύνθεση της Σέλτικ...

Γκόρντον, Φόρεστ (68' Τζόνστοουν), Λούστιγκ, Μπογιατά, Άγιερ, Τέρνι, Μπράουν, ΜακΓκρέγκορ, Ρόγκιτς (67' Εντσάμ), Ντεμπελέ, Γκρίφιθς (81' Γκρίφιθς).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 25 Αυγούστου

Χιμπέρνιαν - Αμπερτίν 1-1 (86' Μακλάρεν / 45' Χόμπαν)

Σεντ Τζόνστοουν - Νταντί 1-0 (51' Ουάτ)

Σεντ Μίρεν - Λίβινγκστον 0-2 (14' Χάμιλτον, 36' Λίτγκοου)

Κιλμάρνοκ - Χαρτς 0-1 (81' Ικπεάζου)

Κυριακή 26 Αυγούστου

Μάδεργουελ - Ρέιντζερς 3-3 (3' Τζόνσον, 18' ΜακΆφ, 90'+4' Χάρτλι / 15', 38' Λάφερτι, 43' Ετζάρια)

Σέλτικ - Χάμιλτον 1-0 (63' Μπογιάτα)