ΣΚΩΤΙΑ

Κανένα πρόβλημα για Ρέιντζερς κόντρα σε Νταντί

AP PHOTO/DMITRY MUKHAMETKULOV

Οι Ρέιντζερς επιβλήθηκαν με 4-0 της ουραγού Νταντί και σημείωσαν μόλις τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα Σκωτίας με τον Στίβεν Τζέραρντ στο "τιμόνι".

Η δεύτερη νίκη των Ρέιντζερς στην Premiership ήταν όσο επιβλητική έπρεπε να είναι απέναντι στην ουραγό Νταντί. Το τελικό 4-0 στο "Άιμπροξ" απέδειξε τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων και έφερε ξανά την ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ κοντά στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Λασανά Κουλιμπαλί, Ράιαν Κεντ, Τζέιμς Τάβερνιερ και Γκλεν Μίντλετον σκόραραν για τους γηπεδούχους, που θα μπορούσαν να νικήσουν με μεγαλύτερη διαφορά, αν δεν υπήρχε ο Έλιοτ Πάρις στο τέρμα των "νεοφώτιστων" για να αποσοβεί βέβαια τέρματα.

Στο 77ο λεπτό κι ενώ το σκορ ήταν 3-0 από το 1ο ημίχρονο, ο πρώην επιθετικός των Ρέιντζερς, Κένι Μίλερ, αποβλήθηκε κι άφησε με 10 παίκτες τους φιλοξενούμενους, που πραγματοποιούν καταστροφική εκκίνηση με μηδέν πόντους.

Η σύνθεση των Ρέιντζερς (4-1-4-1): Μακγκρέγκορ, Ταβερνιέρ, Γκόλντσον, Κάτιτς, Μπάρισιτς, Χάλιντεϊ, Καντέιας, Κουλιμπαλί (56' Μίντλετον), Άρφιλντ, Κεντ (65' Λάφερτι), Μορέλος (77' Γκρέζντα)

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου 2018

Σεντ Μίρεν - Σέλτικ 0-0

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2018

Ρέιντζερς - Νταντί 4-0 (4' Κουλιμπαλί, 14' Κεντ, 45+3' πέν. Ταβερνιέρ, 83' Μίντλετον)

Χιμπέρνιαν - Κιλμάρνοκ 3-2 (12' Μάλαν, 23' Γκρέι, 78' πέν. Καμπερί / 26' Μπρόφι, 44' Στιούαρτ)

Μάδεργουελ - Χαρτς 0-1 (28' Νέισμιθ)

Λίβινγκστον - Χάμιλτον 1-0 (3' Λόλες)

Σεντ Τζόνστοουν - Αμπερντίν 1-1 (13' Μακμίλαν / 69' Μακγκίν)