ΣΚΩΤΙΑ

Δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε προημιτελικά η Σέλτικ

AP PHOTO/PETROS GIANNAKOURIS

Η Σέλτικ κινδύνεψε να μείνει για τρίτο σερί παιχνίδι δίχως νίκη, όμως με δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο έκαμψε την αντίσταση της Πάρτικ Θισλ στη φάση των 16 του League Cup.

Η Σέλτικ σημείωσε δύο γκολ στα τελευταία δώδεκα λεπτά και γλίτωσε από το σοκ με αντίπαλο την Πάρτικ Θισλ για τη φάση των 16 του League Cup της Σκωτίας. Η εκτός έδρας νίκη με 3-1 τη φέρνει στα προημιτελικά μιας εκ των τριών εγχώριων διοργανώσεων που πανηγύρισε την περσινή σεζόν.

Μετά από την ήττα από τη Χαρτς, τον αποκλεισμό από την ΑΕΚ στα προκριματικά του Champions League και πριν από τις αναμετρήσεις με τη Σούντουβα για τα playoffs του Europa League, η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς προηγήθηκε με τον Λι Γκρίφιθς (99ο τέρμα του με τον σύλλογο), σε έναν αγώνα που παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές. Στο 73ο λεπτό, όμως, ο Αντρέα Μπουγί Μουτουμπό ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και απείλησε τους πρωταθλητές με τρίτη σερί γκέλα. Δύο γκολ σε δύο λεπτά από τους Μουσά Ντεμπελέ και Τομ Ρόγκιτς απέτρεψαν αυτό το ενδεχόμενο και διατήρησαν το απόλυτο του συλλόγου στα εγχώρια κύπελλα με τον Ρότζερς στο "τιμόνι".

Η σύνθεση της Σέλτικ (4-2-3-1): Μπέιν, Γκαμπόα, Χέντρι, Άγερ, Ισαγκίρε, Μπράουν, Εντσάμ (79' Μακγκρέγκορ), Τζόνστον (71' Φόρεστ), Ρόγκιτς, Σινκλέρ, Γκρίφιθς (65' Ντεμπελέ)

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

Σάββατο 18 Αυγούστου 2018

Πάρτικ Θισλ (2) - Σέλτικ (1) 1-3 (73' Μπουγί Μουτομπό / 18' Γκρίφιθς, 78' Ντεμπελέ, 80' Ρόγκιτς)

Κουίν οφ Σάουθ (2) - Σεντ Τζόνστοουν (1) 2-4 παρ. 1-1 κ.α. (45+1' Ντάικς, 116' πέν. Ντόμπι / 27', 105' Γουατ, 96, Ράιτ, 120+1' Χέντρι)

Λίβινγκστον (1) - Μάδεργουελ (1) 0-1 (23' Τζόνσον)

Ντανφέρμλιν (2) - Χαρτς (1) 0-1 (79' Λι)

Νταντί (1) - Έιρ Γιουνάιτεντ (2) 0-3 (51', 86' Σάνκλαντ, 89' Μόφατ)

Αμπερντίν (1) - Σεντ Μίρεν (1) 4-0 (16', 57' πέν. Μακέι Στίβεν, 20' Σάινι, 26' Μέι)