ΣΚΩΤΙΑ

Ανατροπή και "4άρα" η Ρέιντζερς

Με δύο γκολ σε 5 λεπτά απ'τον Ντίκλαν Τζον (αριστερό μπακ) στο ντεμπούτο του ως βασικός, η Ρέιντζερς έκανε ανατροπή στο Χάμιλτον και νίκησε 4-1 (video)

Ο Ντάνιελ Ρέντμοντ άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό για τη Χάμιλτον, αλλά η Ρέιντζερς έκανε ανατροπή και νίκησε 4-1 στο "SuperSeal Stadium".

Ο 22άχρονος Ουαλός αριστερός μπακ, Ντίκλαν Τζον, ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός (2η συμμετοχή) και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους "προτεστάντες", καθώς ισοφάρισε στο 21' και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 25'!

Μόλις δύο λεπτά αργότερα, στο 27' δηλαδή, ο Καντέιας έκανε το 1-3 και με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-4 ο Γκρέιαμ Ντόρανς.

Για τον τελευταίο αυτό ήταν το 4ο τέρμα του στο πρωτάθλημα, ενώ για τους γηπεδούχους βασικός ήταν ο Γιάννης Σκόνδρας, αλλά και ο Αλέξανδρος Γκόγκιτς.

Η σύνθεση της Ρέιντζερς...

Φοντέριγχαμ, Τάβερνιερ, Φάμπιο Καρντόζο, ΜακΚρόρι, Ντίκλαν Τζον, Τζακ, Ντόρανς, Πένια (55' Χολτ), Καντέιας (90' Ντάλσιο), Γουίντας, Μορέλος (74' Εντουάρντο Ερέρα).

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Χάμιλτον - Ρέιντζερς 1-4 (1' Ρέντμοντ / 21' και 25' Ντίκλαν Τζον, 27' Καντέιας, 59' πέν. Ντόρανς)

12. Κιλμάρνοκ 3

*μετά από 33 αγωνιστικές παίζουν οι 6 πρώτοι μεταξύ τους άλλες 5 αγωνιστικές (το ίδιο και οι 6 τελευταίοι)

**ο πρώτος στο Champions League (1ο προκριματικό γύρο)

***ο 2ος και ο 3ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Scottish Cup)

****υποβιβάζεται ο τελευταίος (12ος) και ο 11ος παίζει μπαράζ με ομάδα από την Championship

*****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)