ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ο Εντίνιο σόκαρε την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ

Ο Εντίνιο, με πέναλτι που κέρδισε στο 95', ισοφάρισε την Σπόρτινγκ σε 1-1 και της έκοψε βαθμούς που μπορούν να αποδειχθούν καθοριστικοί στη μάχη του τίτλου.

Η Σπόρτινγκ ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει τη νίκη που θα τη διατηρούσε επικεφαλής της βαθμολογίας και μετά από το πέρας της 19ης αγωνιστικής στην Primeira Liga, ωστόσο υπολόγιζε χωρίς έναν πρώην επιθετικό της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ, που ανατράπηκε στις καθυστερήσεις και με το πέναλτι που καταλογίστηκε μέσω VAR, ισοφάρισε στο τελικό 1-1 για τη Σετούμπαλ.

Το σερί του Μπας Ντοστ με γκολ σε τρία παιχνίδια διακόπηκε, ωστόσο τα "λιοντάρια" βρήκαν γκολ από τον Μπρούνο Φερνάντες. Ο 23χρονος Πορτογάλος μεσοεπιθετικός εκμεταλλεύτηκε μία κόντρα από δεξιά και από την περιοχή έδωσε προβάδισμα στα "λιοντάρια" από το 31ο λεπτό.

Η Βιτόρια δεν αντέδρασε σθεναρά, ωστόσο κατάφερε στο τέλος να βρει το γκολ της ισοφάρισης, που πάντως δεν την ανεβάζει πάνω από την προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ...

Ρουί Πατρίσιο, Πιτσίνι, Κοάτες, Ματιέ, Κοεντράο (90+7' Ντουμπιά), Καρβάλιο, Φερνάντες, Μαρτίνς (90+2' Ποντένσε), Ριμπέιρο (85' Μπατάγλια), Ακούνια, Ντοστ

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σετούμπαλ - Σπόρτινγκ 1-1 (90+5' πέν. Εντίνιο / 31' Φερνάντες)

*Εστορίλ και Πόρτο έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

**οι 2 πρώτοι στο Champions League (ο 2ος στα προκριματικά)

***ο 3ος και ο 4ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

****υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)