ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Νίκη in extremis για τη Σπόρτινγκ

AP PHOTO/ARMANDO FRANCA

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας χρειάστηκε ένα γκολ του 20χρονου επιθετικού Τζοβάν Καμπράλ στο 88ο λεπτό για να κάμψει την αντίσταση της Φεϊρένσε.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας άφησε για το τέλος το γκολ της νίκης. Ο 20χρονος επιθετικός από το Πράσινο Ακρωτήρι, Τζοβάν Καμπράλ, λύτρωσε τα "λιοντάρια" και τους έδωσε το "τρίποντο" με 1-0 απέναντι στη Φεϊρένσε στο "Ζοζέ Αλβαλάδε". Ο νεαρός ποδοσφαιριστής είχε περάσει ως αλλαγή από τον Ζοζέ Πεσέιρο στο 2ο ημίχρονο, με τον πρώην προπονητή του Παναθηναϊκού να παρατάσσει απαράλλαχτη ενδεκάδα σε σχέση με εκείνη του ντέρμπι κόντρα στην Μπενφίκα την προηγούμενη εβδομάδα (1-1).

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και δεν αντιμετώπισαν μεγάλους κινδύνους από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν τον 36χρονο Εντίνιο στην κορυφή της επίθεσης, μία εβδομάδα μετά από ένα καταπληκτικό τέρμα που πέτυχε ο πρώην φορ της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ. Παρά τις ευκαιρίες που έχασαν, χρειάστηκε να περάσει σχεδόν ένα ολόκληρο παιχνίδι για να βρουν το γκολ, με κοντινή προβολή του Καμπράλ.

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ Λισαβόνας (4-2-3-1): Σαλέν, Ριστόβσκι, Κοάτες, Αλμέιδα, Ζέφερσον, Μπατάγλια, Ακούνια, Ραφίνια, Φερνάντες, Νανί, Μοντέρο

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Παρασκευή 31 Αυγούστου 2018

Σάβες - Μπράγκα 0-1 (43' Πάμπλο)

Γκιμαράες - Τοντέλα 1-0 (18' Γουακασό)

Σάββατο 1 Σεπτεμβρίου 2018

Μπελενένσες - Σετούμπαλ 0-0

Σάντα Κλάρα - Μποαβίστα 4-2 (19' Σαντάνα, 50' Φερνάντο, 60', 90+8' Ρασίντ / 45+2' Φαλκόμε, 65' Ταλόσα)

Σπόρτινγκ - Φεϊρένσε 1-0 (88' Καμπράλ)