ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Η Πόρτο "λύγισε" στο 86' την Μπενφίκα

Η Πόρτο νίκησε 1-0 την Μπενφίκα χάρη στην γκολάρα του Αντρέ Αντρέ στο 86', ενώ ο Μήτρογλου έχασε δύο καλές ευκαιρίες, με τον Κασίγιας να τον σταματά στην πρώτη (videos)

Το μεγάλο πορτογαλικό ντέρμπι στο "Ντραγκάο" βρήκε νικήτρια την Πόρτο χάρη στο εξαιρετικό γκολ του Αντρέ Αντρέ στο 86ο λεπτό.

Ο Πορτογάλος μέσος νίκησε στο τετ-α-τετ τον Ζούλιο Σέζαρ, τετ-α-τετ που βγήκε έπειτα από την μπαλιά του Μπραχιμί και το εντυπωσιακό "τακουνάκι" του Σιλβέστρε Βαρέλα.

Οι "δράκοι" έτσι έμειναν στην κορυφή και πήγαν στο +4 από την Μπενφίκα, για την οποία ήταν στην 11άδα οι Ανδρέας Σάμαρης και Κώστας Μήτρογλου.

Ο τελευταίος είχε τις δύο σπουδαιότερες ευκαιρίες των "αετών" της Λισαβόνας, με την κεφαλιά του στο πρώτο ημίχρονο να αποκρούει εντυπωσιακά ο Ίκερ Κασίγιας και αυτήν στην δεύτερο ημίχρονο να περνά ψηλά άουτ.

ΠΟΡΤΟ: Κασίγιας, Μάξι Περέιρα, Μάικον, Μαρκάνο, Λαγιούν, Ιμπουλά, Ρούμπεν Νέβες (78' Ντανίλο Περέιρα), Αντρέ Αντρέ, Χεσούς Κορόνα (62' Σιλβέστρε Βαρέλα), Μπραχιμί, Αμπουμπακάρ (82΄Οσβάλντο).

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Ζούλιο Σέζαρ, Νελσίνιο, Λουιζάο, Ζαρντέλ, Ελιζέου, Αντρέ Αλμέιδα, Σάμαρης (87' Ραούλ Χιμένες), Γκουέντες (82' Πίτσι), Γκαϊτάν, Ζόνας (77' Ταλίσκα), Μήτρογλου.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σετούμπαλ - Γκιμαράες 2-2 (14' και 66' Ισοκό / 2' πέν. Ντουράδο, 73' αυτ. Σεμέδο)