ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Η Πόρτο αντέδρασε με "5άρα"

Με την "5άρα" απ' τη Λίβερπουλ στους "16" του Champions League, η Πόρτο νίκησε με 5-0 τη Ρίο Άβε και διατηρήθηκε στην κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος (videos)

Ο Τικίνιο σκόραρε δυο φορές για δεύτερη σερί αγωνιστική και η Πόρτο νίκησε 5-0 τη Ρίο Άβε στο "Dragão", όπου είχε ηττηθεί πριν 4 μέρες με το ίδιο σκορ απ' τη Λίβερπουλ στους "16" του Champions League.

Το σκορ άνοιξε στο 2ο λεπτό ο Σέρζιο Ολιβέιρα, ο Μουσά Μαρεγκά σκόραρε για 17η φορά, ενώ το τρίτο τέρμα ήταν αυτογκόλ του Μαρσέλο.

Η Πόρτο παρέμεινε στην κορυφή με +2 και την Τετάρτη θα συνεχιστεί στο ματς με την Εστορίλ, η οποία στο ημίχρονο είναι μπροστά στο σκορ με 1-0 (είχε διακοπεί το ματς λόγω προβλημάτων στο γήπεδο).

Η σύνθεση της Πόρτο...

Κασίγιας, Μάξι Περέιρα, Φελίπε, Μαρκάνο, Αλέξ Τέλες (74' Ντιόγκο Ντάλοτ), Σέρζιο Ολιβέιρα (72' Όλιβερ Τόρες), Έκτορ Ερέρα, Χεσούς Κορόνα (80' Ερνάνι), Μπραχιμί, Μαρεγκά, Τικίνιο.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Φεϊρένσε - Πορτιμονένσε 1-3 (32' Λουίς Ρόσα / 26' Φαμπρίσιο, 69' Ουελίνγκτον Καρβάλιο, 88' Νακατζίμα)

Σάββατο

Άβες - Μαρίτιμο 0-0

Μπενφίκα - Μποαβίστα 4-0 (18' Ρούμπεν Ντίας, 44' Ζαρντέλ, 78' Νούνο Ενρίκε, 90' Ραούλ Χιμένες)

Εστορίλ - Μπελενένσες 0-2 (17' και 60' Μαουρίντες)

Κυριακή

Μορεϊρένσε - Σάβες 0-1 (74' Μπρεσάν)

Σετούμπαλ - Πάσος Φερέιρα 1-0 (49' Πατρίκ)

Πόρτο - Ρίο Άβε 5-0 (2' Σέρζιο Ολιβέιρα, 22' και 84' Τικίνιο, 34' αυτ. Μαρσέλο, 72' Μαρεγκά)

Γκιμαράες - Μπράγκα 0-5 (13' Ντιέγκο Σόουζα, 34' πέν. Κοκά, 44' Βούκτσεβιτς, 49' Ουίλσον Εντουάρντο, 61' Ρικάρντο Εσγκάιο)

*Εστορίλ και Πόρτο έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

**οι 2 πρώτοι στο Champions League (ο 2ος στα προκριματικά)

***ο 3ος και ο 4ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

****υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)