ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Γλίτωσε την γκέλα στο 97' η Σπόρτινγκ

Η Σπόρτινγκ νίκησε με 3-2 τη Φεϊρένσε χάρη σε πέναλτι του Μπας Ντοστ στο 97', τέσσερις ημέρες πριν αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο Φάληρο για το Champions League.

Ένα πέναλτι του Μπας Ντοστ στις... καθυστερήσεις των καθυστερήσεων έσωσε την Σπόρτινγκ στην έδρα της Φεϊρένσε. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League διατήρησε το απόλυτο των νικών μετά από 5 αγωνιστικές στην Primeira Liga, αφού νίκησε με 3-2 και πλέον ετοιμάζεται για το ταξίδι στο Φάληρο.

Τα "λιοντάρια" μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, αν και άργησαν να σκοράρουν. Μέσα σε δύο λεπτά στο 2ο ημίχρονο, οι Σεμπαστιάν Κοάτες και Μπρούνο Φερνάντες έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενουμένους, ωστόσο οι παίκτες του Νούνο Σάντος κατάφεραν να σοκάρουν τη Σπόρτινγκ. Πρώτα ο Ζοάο Σίλβα και στη συνέχεια ο Ογκενεκάρο Ετέμπο ισοφάρισαν σε 2-2, ένα σκορ που όλα έδειχναν ότι θα είναι το τελικό.

Στο 6ο λεπτό από τα 6 των καθυστερήσεων, ο Λουίς Ρότσα τράβηξε τον Κοάτες σε προσπάθεια για κεφαλιά μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ολλανδός επιθετικός, φτάνοντας τα 4 τέρματα στη σεζόν.

Δια πυρός και σιδήρου έφτασε και η έτερη μεγάλη ομάδα της Λισαβόνας στη νίκη και μάλιστα μέσα στην πορτογαλική πρωτεύουσα. Η Μπενφίκα νίκησε με 2-1 την Πορτιμονένσε με ανατροπή και παρέμεινε στο -2 από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ. Στο ντεμπούτο του Ανδρέα Σάμαρη μετά από την τιμωρία με την οποία άρχισε τη σεζόν, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Φαμπρίσιο στο 56'. Τρία λεπτά αργότερα, όμως, ο Εμάνουελ Χάκμαν υπέπεσε σε πέναλτι και αποβλήθηκε, με τον Ζόνας να εκτελεί εύστοχα την παράβαση και να ισοφαρίζει. Η λύτρωση των γηπεδούχων ήρθε στο 78' από τον Αντρέ Αλμέιδα, αν και σ το 88' ο Φαμπρίσιο με μία νέα εξαιρετική ομαδική προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπρούνο Βαρέλα, για να ακυρωθεί το γκολ με χρήση VAR λόγω οφσάιντ.

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ...

Ρουί Πατρίσιο, Πιτσίνι (23' Α. Ρουίς, 85' Μεδέιρος), Κοάτες, Ματιέ, Σίλβα, Καρβάλιο, Μπατάγλια, Μαρτίνς, Φερνάντες, Ακούνια (85' Ντουμπιά), Ντοστ

Η σύνθεση της Μπενφίκα...

Βαρέλα, Αλμέιδα, Λουιζάο, Λόπες (62' Αουγκούστο), Ελιζέου (73' Χιμένες), Ζίβκοβιτς, Φερνάντες, Σάμαρης, Σέρβι (46' Σάλβιο), Σεφέροβιτς, Ζόνας

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Φεϊρένσε - Σπόρτινγκ 2-3 (69' Ζ. Σίλβα, 80' Ετέμπο / 62' Κοάτες, 64' Φερνάντες, 90+7' πέν. Ντοστ)

Μπενφίκα - Πορτιμονένσε 2-1 (60' πέν. Ζόνας, 78' Αλμέιδα / 56' Φαμπρίσιο)

18. Άβες 1

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος και ο 5ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)