ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Γκέλα για Πόρτο με Μορεϊρένσε

Η Πόρτο αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2, εκτός έδρας, με τη Μορεϊρένσε κι έτσι η Σπόρτινγκ του Ζόρζε Ζεζούς έχει την ευκαιρία - εάν κερδίσει την Μποαβίστα - να περάσει στην κορυφή της Primeira Liga.

Λίγες ημέρες πριν υποδεχθεί την Τσέλσι - για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League - κατά την επιστροφή του Ζοζέ Μουρίνιο στον πορτογαλικό Βορρά, η Πόρτο "σκόνταψε" στο "Πάρκε Ντεσπορτίβο Κομενταδόρ Ζοακίμ ντε Αλμέιδα Φρέιτας" - καθώς έμεινε στο 2-2 με τη Μορεϊρένσε.

Οι "δράκοι" προηγήθηκαν με τον Μάικον στο 18', ωστόσο ο Ιούρι Μεδέιρος ισοφάρισε για τη γηπεδούχο Μορεϊρένσε τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Το γκολ του Χεσούς Κορόνα στο 79ο λεπτό έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ίκερ Κασίγιας και τους συμπαίκτες του, αλλά η τελευταία λέξη ανήκε στον Αντρέ Φόντες, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η Πόρτο σπατάλησε την ευκαιρία κι έφυγε μόνο με ένα βαθμό από το Μίνιο, πέντε ημέρες μετά τη νίκη στο ντέρμπι της χώρας, απέναντι στην Μπενφίκα των Ανδρέα Σάμαρη και Κώστα Μήτρογλου. Πλέον, εάν η Σπόρτινγκ νικήσει, στο Πόρτο, την Μποαβίστα θα περάσει μόνη πρώτη στην κορυφή της Primeira Liga.

H σύνθεση της Πόρτο...

Κασίγιας, Μάξι Περέιρα, Μάικον, Μαρκάνο (76' Αμπουμπακάρ), Λαγιούν, Αντρέ Αντρέ, Ντανίλο Περέιρα, Έκτορ Ερέρα (58' Τέγιο), Χεσούς Κορόνα, Μπραχιμί (45' Μπραχιμί), Οσβάλντο

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Μορεϊρένσε - Πόρτο 2-2 (49' Ιούρι Μεδέιρος, 87' Αντρέ Φόντες / 17' Μάικον, 78' Χεσούς Κορόνα)