ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Έτοιμη για το ντέρμπι τίτλου η Πόρτο

Η Πόρτο έκανε το χρέος της απέναντι στην Άβες και πλησίασε στον πόντο την Μπενφίκα, μία εβδομάδα πριν από το ντέρμπι τίτλου των δύο ομάδων για την Primeira Liga.

Η Μπενφίκα νίκησε το Σάββατο και πέταξε το... μπαλάκι στην Πόρτο. Οι "δράκοι" το πήραν και το επέστρεψαν, αφού επικράτησαν με 2-0 της Άβες στο "Ντραγκάο" και διατήρησαν στον έναν βαθμό την απόσταση που τους χωρίζει από την κορυφή της Primeira Liga μετά από 29 αγωνιστικές και μία εβδομάδα πριν από το "Clássico" στη Λισαβόνα.

Οι παίκτες του Σέρζιο Κονσεϊσάο μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη στο παιχνίδι και μετά από 11 λεπτά αγώνα είχαν σημειώσει ήδη δύο τέρματα. Στο 8' με πέναλτι ο Άλεξ Τέλες άνοιξε το σκορ και στο 11' ο Οταβίνιο έκανε το 2-0.

Παρά τις ευκαιρίες στη συνέχεια, οι 39.213 θεατές δεν απόλαυσαν άλλο τέρμα, αλλά το 2-0 ήταν αρκετό για να αυξήσει την ένταση στη χώρα ενόψει ενός ντέρμπι με τεράστιο αγωνιστικό και εξωαγωνιστικό ενδιαφέρον, μετά από τις τελευταίες εξελίξεις με υποκλοπές και διαρροές email.

Μπας Ντοστ και Μπράιαν Ρουίς έχασαν τα άχαστα μεσοβδόμαδα, στα προημιτελικά του Europa League απέναντι στην Ατλέτικο, όμως κατάφεραν να βρουν εστία στον αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στην Πάσος Φερέιρα και να δώσουν στη Σπόρτινγκ τη νίκη με 2-0. Ο Ολλανδός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 20ό λεπτό με το 24ο φετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα και είχε ακόμα ένα τέρμα στο 2ο ημίχρονο, το οποίο όμως ακυρώθηκε λανθασμένα για οφσάιντ. Ο Κοσταρικανός παρτενέρ του στην επίθεση διπλασίασε τα τέρματα των "λιονταριών" στο 65' και "κλείδωσε" τη νίκη που τα διατηρεί τρεις πόντους πάνω από την Μπράγκα στη μάχη της 3ης θέσης που οδηγεί στο Champions League.

Η σύνθεση της Πόρτο

Κασίγιας, Ρ. Περέιρα, Φελίπε, Μαρκάνο, Τέλες, Οταβίνιο (78' Τόρες), Ερέρα, Ολιβέιρα, Μπραχιμί, Αμπουμπακάρ (62' Ερνάνι), Τικίνιο (88' Πασιένσια)

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ

Πατρίσιο, Ριστόβσκι, Κοάτες, Ματιέ, Ακούνια, Μπατάγλια, Γουέντελ (66' Αζμπενιενού), Μαρτίνς, Φερνάντες (87' Παλίνια), Ρουίς (84' Μοντέρο), Ντοστ

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γκιμαράες - Ρίο Άβε 3-0 (22' Μιράντα, 29' Ζουμπάλ, 41' Μαρτίνς)

Σάββατο

Τοντέλα - Πορτιμονένσε 2-2 (24' Μοντέιρο, 38' Μπόιντ / 20' Εβέρτον, 54' Καρβάλιο)

Εστορίλ - Μαρίτιμο 1-1 (31' πέν. Εβανζελίστα / 52' Ζοέλ)

Φεϊρένσε - Μπράγκα 2-2 (61' Μασάντο, 90+2' Μπρισένιο / 30' Παουλίνιο, 82' Σόουζα)

Σετούμπαλ - Μπενφίκα 1-2 (3' Κοστίνια / 28', 90@' πέν. Χιμένες)

Κυριακή

Σάβες - Μπελενένσες 1-1 (66' Γουίλιαμ / 62' Φρέντι)

Πόρτο - Άβες 2-0 (8' πέν. Τέλες, 11' Οταβίνιο)

Σπόρτινγκ - Πάσος Φερέιρα 2-0 (20' Ντοστ, 65' Ρουίς)

18. Εστορίλ 23

*οι 2 πρώτοι στο Champions League (ο 2ος στα προκριματικά)

**ο 3ος και ο 4ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)